Hneď po svadbe sa na svadobnú cestu nechystajte. Najmä ak šoférujete a potrebujete si zmeniť meno na dokladoch. Civilný sobáš je v mnohom podobný tomu cirkevnému. Aspoň čo sa týka vybavovania základných formalít. Poďme sa teda pozrieť na to, čo všetko vás pred a tesne po sobáši čaká.
Neprehliadni: Smaragdová svadba: Keď sa zelená leskne ako drahé kamene
Žiadosť o uzavretie manželstva
Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete uzavrieť sobáš v kostole alebo na úrade, zopár byrokratických prekážok musíte preskočiť. Prvou je formulár, ktorý musíte vypísať spoločne. Len vo veľmi výnimočných prípadoch je možné, aby ho vyplnil len jeden snúbenec.
Potrebné doklady
Občan Slovenskej republiky predkladá tieto doklady:
- rodný list,
- doklad o štátnom občianstve,
- potvrdenie o pobyte,
- úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva ak ide o vdovca alebo vdovu, právoplatný rozsudok o rozvode manželstva, ak ide o rozvedeného alebo rozvedenú alebo právoplatný rozsudok o vyhlásení manželstva za neplatné;
- doklad o rodnom čísle,
- doklad, ktorým možno preukázať totožnosť.
Doklad o štátnom občianstve, potvrdenie o pobyte, doklad o rodnom čísle a doklad, ktorým je možné preukázať totožnosť, nahradíte aj predložením platného občianskeho preukazu.
Pozri tiež: Ako si vybrať svadobnú agentúru a čo od nej čakať
Informácie, ktoré možno neviete
V žiadosti o uzavretie manželstva vypisujete informácie o sebe, ale tiež informácie o svojich rodičoch. Preto si pre istotu poznačte mená a priezviská, rodné priezvisko mamy (príp. otca) a dátumy a miesta ich narodení. Rovnako budete vypisovať informácie o svojich deťoch, ak už nejaké máte. Či už spoločné, alebo deti z predchádzajúcich manželstiev.
O uzavretí manželstva sa vytvorí zápisnica, ktorá obsahuje tie isté informácie, ktoré ste poskytli v žiadosti o uzavretie manželstva.
Doplní sa o:
- mená, priezviská a rodné čísla svedkov a ich podpisy;
- dátum a miesto uzavretia manželstva;
- meno, priezvisko a podpis sobášiaceho a matrikára;
- dohodu snúbencov o priezvisku;
- meno, priezvisko a podpis tlmočníka, ak sa jeho prítomnosť pri uzavretí manželstva vyžaduje a odtlačok jeho úradnej pečiatky;
- odtlačok úradnej pečiatky orgánu, pred ktorým sa uzavrelo manželstvo.
Kedy môžete ísť na svadobnú cestu?
Pokiaľ máte vodičský preukaz, zo zákona máte len 5 dní na to, aby ste nahlásili zmenu priezviska. Ak vlastníte auto, zmena sa bude týkať aj technického preukazu. Na zmenu mena na zdravotnej karte máte 8 dní. Ak podnikáte, do ôsmych dní musíte zmenu priezviska hlásiť aj na sociálnej poisťovni. Zamestnanci nahlasujú zmenu zamestnávateľovi a ten zmenu hlási ďalej. Nový občiansky preukaz si musíte vybaviť do 30 dní od sobáša.
Ak teda plánujete svadobnú cestu tesne po svadbe, myslite na to, že v pondelok si potrebujete obehať úrady. Najmä v prípade, ak vlastníte auto, mohli by ste si dovoliť len veľmi krátke medové týždne. Lepšie je teda všade zmenu ohlásiť a po návrate z dovolenky si len pozbierať nové doklady.