Pivonka: Pôvabný VIP hosť na každej svadbe

Pivonky sú po ružiach najmilovanejšími kvetmi medzi nevestami. Ich bohato rozvinuté hlavičky tú tou pravou svadobnou romantikou. Pivonka symbolizuje šťastné manželstvo, krásne vonia a jej krehké lupienky sú jednoducho čarovné. Má nespočetné množstvo využití a kamkoľvek ju použijete, bude jasné, že čochvíľa príde nevesta.

Pozri tiež: Marsala: Objavte spolu s nami farbu talianskeho vína

extravagantná kytica

Zdroj: Shutterstock®

Sezóna pivoniek začína v apríli a končí v júli. V strede tohto obdobia sú pivonky najkrajšie, najrýchlejšie rozkvitajú a majú najbohatšie hlavičky. Ich cena je v tomto obdobní najpriaznivejšia. Teda dostávate za svoje peniažky najviac. Aj v iných mesiacoch sa pivonky dajú objednať, no rozkvitajú len „na heslo“ (veľmi tajné) a radikálne zasahujú do svadobného rozpočtu.

bordelová pivónia

Zdroj: Shutterstock®

Svadobná kytica z pivónií

Tieto kvietky si skvele rozumejú aj s ružami, ranunculusom a veľmi im pristane drobná zeleň. Pivonky sú ale citlivé, takže s kyticou, v ktorej máte poriadne rozkvitnuté kvietky, manipulujte opatrne. Kvietky sa dajú zviazať do tradičnej okrúhlej kytice aj do takej, ktorá bude trošičku košatejšia a extravagantná.

titulka

Zdroj: Shutterstock®

romantická kytica

Zdroj: Shutterstock®

Pierko pre ženícha

Pivónia je bohatý kvietok. Samozrejme, kým rozkvitne do plnej krásy, chvíľku to trvá. Ženíchove pierko by teda bolo veľké a najmä ťažké. Pivonka sa preto väčšinou nahrádza ranunculusom. Ak naozaj trváte na pivonke, hlavička musí byť čo najmenšia, oslobodená od nadbytočných lupienkov. Aj tak ale hrozí, že sa pierko rozpadne. Dobre si to teda premyslite.

pierko pivónia

Zdroj: Shutterstock®

Chystáte si svadobnú výzdobu sami?

Pivonky sa dajú dopestovať celkom jednoducho. Aj keď ich milujeme aj dnes, sú to pomerne staromódne kvety. Pestujú ich naše babičky v záhradkách a možno sa nejaké nájdu aj u vás. Ak s nimi máte skúsenosti, určite viete, že na rozkvitnutie potrebujú veľa vlahy a keď to „prepísknete“, ich jemné okvetné lístky opadajú aj pri tom najmenšom vánku.

pivónia pre družičku

Zdroj: Shutterstock®

Ideálny čas zapichnúť ich do svadobnej torty je vtedy, keď lupienky stále smerujú do stredu alebo sa stále otvárajú. Keď sa už ohýbajú smerom von, začnú každú chvíľku opadať. Na svadobnú tortu si ale môžete nechať aj tie viac rozkvitnuté. Bude to vyzerať veľmi pekne, keď sa počas krájania torty zopár lupienkov uvoľní a pomaly padne dolu.

Zaujme ťa: Svadobný oblúk alebo svadobný kruh: Ako vyriešiť túto dilemu?

extravagantná pivónia

Zdroj: Shutterstock®

Farby pivoniek

Najbežnejšie a najčastejšie používané farby sú sýto ružová až fialová, svetlá ružová a biela. Tmavšie pivonky ľahko vypestujete aj doma. Svetlejšie sú trošku náročnejšie na pestovanie. V Holandsku vám ale radi vypestujú aj iné farby. Jemnú marhuľkovú, tuho fialovú aj exotickú koralovú.

pivónia na torte

Zdroj: Shutterstock®

pivónia výzdoba

Zdroj: Shutterstock®

Svadobná výzdoba z pivoniek

Bohaté hlavičky sa krásne kombinujú samé, no výzdoba vyzerá krajšie, ak sa kombinuje s inými kvietkami. Veľmi pekne vyzerá s jednoduchou jemnou zeleňou a vďaka veľkosti hlavičiek nepotrebujete kvietkov veľa. Náramky pre družičky budú bohaté a pritom celkom jednoduché.

romantická pivónia

Zdroj: Shutterstock®

pivónia oznamko

Zdroj: Shutterstock®

V jednoduchosti je krása. Hlavičky pivoniek môžu plávať vo vode alebo v čistých sklenených nádobkách. Maličké vypichované ikebanky sa môžu „vznášať“ na sklenených svietnikoch alebo bielych drevených stojanoch.

Odporúčame: Námornícka svadba: Netradičná a predsa klasická

pivónia s fialovou

Zdroj: Shutterstock®

Pivonky sú takmer lúčne kvety. Sú prirodzene krásne, jemné a zároveň pôsobia luxusne. Sú skutočným VIP medzi kvietkami, sú známe a predsa exotické, obyčajné a zároveň honosné.

1 komentár
Kristína Dická

Kristína Dická

06.04.2021 09:35

Krásny kvietok, ako stvorený na svadbu :-) Len škoda, že jej sezóna je skôr v letných mesiacoch a v iných mesiacoch sa ťažko zháňa a je tým pádom aj predražená.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE