Ako usušiť svadobnú kyticu, aby ti zostala na pamiatku?

ako usušiť svadobnú kyticu

Rozhodli ste sa, že si chcete uchovať svadobnú kyticu ako krásnu spomienku na váš výnimočný deň? Kvety, ktoré vás sprevádzali k oltáru, môžu byť oveľa viac než len jednorazová výzdoba – ak ich správne usušíte, premenia sa na trvalý symbol vašej lásky a spoločného začiatku. Možno ste sa počas svadobného dňa rozhodli kyticu nehádať medzi priateľky, pretože ste si ju chceli ponechať. V takom prípade určite stojí za to naučiť sa, ako si ju zachovať čo najdlhšie a najkrajšie.

Kvety však po svadbe rýchlo vädnú a bez špeciálnej starostlivosti ich čerstvá krása vydrží len niekoľko dní. Sušenie je skvelým spôsobom, ako im predĺžiť životnosť a zároveň si uchovať kúsok výnimočnej atmosféry, ktorú vytvárali. 

Existuje hneď niekoľko spôsobov, ako usušiť svadobnú kyticu – od tradičných metód až po moderné techniky s použitím špeciálnych materiálov. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, ktoré druhy kvetov sa na sušenie hodia najviac, ako postupovať pri rôznych technikách a ako sa o sušené kvety následne starať, aby vám vydržali celé roky.

Ktoré kvety zo svadobnej kytice sú vhodné na sušenie?

Nie všetky kvety znášajú proces sušenia rovnako. Niektoré si zachovajú farbu a tvar, iné stratia svoj pôvab už po pár dňoch. Na sušenie sú ideálne druhy s nízkym obsahom vody a pevnými lístkami, ktoré dobre držia formu. Medzi najvhodnejšie patrí ruža, levanduľa, gypsomilka (nevestin závoj), chryzantéma, hortenzia, aster či šalvia. Ak ste si do kytice zvolili pivonky alebo tulipány, počítajte s tým, že počas sušenia môžu vyblednúť alebo sa deformovať.

Pri výbere kvetov na sušenie zohráva rolu aj to, ako sú svadobné kytice viazané. Ideálne je, ak majú jednotlivé kvety dlhšie a rovné stonky, ktoré sa nebudú ohýbať ani lámať. Po svadbe môžete z kytice odstrániť prebytočné listy a nechať len tie časti, ktoré si chcete zachovať. Vďaka tomu bude celý proces rýchlejší a výsledok estetickejší.

Sušenie svadobnej kytice vzduchom: Klasika, ktorá nesklame

Najjednoduchšou a najčastejšie využívanou metódou je sušenie vzduchom, teda prirodzené vysychanie bez chemikálií. Svadobnú kyticu zaveste dolu hlavou v miestnosti, ktorá je tmavá, suchá a dobre vetraná. Ideálnym miestom môže byť komora, garáž alebo podkrovie, kde nehrozí priame slnečné žiarenie ani vlhkosť. Kvety by sa mali sušiť dva až tri týždne, ideálne v menších zväzkoch, aby sa zabránilo plesniam.

Farbu si lepšie uchovajú kvety, ktoré schnú rýchlejšie. Naopak, ak vám viac záleží na zachovaní ich pôvodného tvaru, doprajte im radšej pomalší proces. Keď sú kvety na dotyk tvrdé a pri otočení kvetinovej hlavičky sa nerozpadnú, môžete považovať sušenie za úspešné. Sušenú kyticu odporúčame na záver jemne prestriekať lakom na vlasy, ktorý ju spevní a zabráni drobeniu.

Ako použiť silikagél na sušenie svadobnej kytice?

Ak chcete zachovať sýte farby a prirodzený vzhľad kvetov, siahnite po modernejšej metóde – sušení pomocou silikagélu. Ide o drobné guľôčky, ktoré výborne pohlcujú vlhkosť a urýchľujú celý proces. Silikagél kúpite v hobby predajniach či online obchodoch. Kvety je nutné rozdeliť a nesušiť ich vo veľkých zväzkoch, aby boli efektívne obalené granulami.

Na dno uzatvárateľnej nádoby nasypte tenkú vrstvu silikagélu, na ňu položte kvety a opäť ich zasypte až po vrch. Po uzavretí nádoby nechajte kvety schnúť približne 7 až 10 dní. Potom ich jemne vyberte, prebytočný prášok opatrne odstráňte a zafixujte výsledok lakom na vlasy. Táto technika sa skvele hodí pre ruže, pivonky, astry alebo orchidey.

sušenie svadobnej kytice
Freepik.com

Sušenie kvetov pomocou glycerínu: Zaujímavá alternatíva

Menej známa, no účinná metóda sušenia spočíva v použití zmesi glycerínu a vlažnej vody. V pomere 1:2 pripravte roztok, ktorý nalejete do vázy alebo nádoby približne do výšky 5 cm. Kyticu zbavte listov a konce stoniek jemne rozklepte, aby sa zmes mohla ľahšie vstrebať. Nechajte kvety nasiaknuť 10 až 14 dní.

Glycerín nahrádza vodu v rastlinných tkanivách a výsledkom sú kvety, ktoré síce nevyzerajú ako čerstvé, no zachovajú si ohybnosť, nepraskajú a nelámu sa. Po ukončení procesu kyticu vytiahnite a dosušte klasicky vzduchom. Táto technika je ideálna pre hortenzie, eukalyptus či ruže, ktoré chcete zachovať ako plastickú výzdobu.

Lisovanie kvetov zo svadobnej kytice: Romantika na stene

Ak vás láka vytvoriť si z kvetov niečo dekoratívne, napríklad obraz do rámu, skúste lisovanie. Táto technika je ideálna pre jemné kvety alebo lupene. Kvety vložte medzi savý papier alebo voskový papier a následne do hrubej knihy. Zatiažte ju ďalšími knihami alebo ťažkým predmetom a nechajte lisovať približne týždeň.

Lisované kvety môžete následne použiť do rámikov, fotoalbumov či denníkov. Táto forma uchovania svadobných kvetov pôsobí nostalgicky a originálne, no treba rátať s tým, že kvety už nebudú trojrozmerné.

Kreatívne nápady, ako sušenú kyticu využiť

Ak vám sušená svadobná kytica zostala ako vzácna pamiatka na váš veľký deň, určite ju nenechávajte len tak ležať v skrini. Existuje množstvo originálnych spôsobov, ako jej dať nový život a zároveň si uchovať spomienky na svadbu v krásnej a osobitej forme.

Svadobný tieňobox

Jedným z najkrajších a zároveň najobľúbenejších nápadov je vytvoriť svadobný tieňobox – hlboký rám, do ktorého môžete naaranžovať usušené kvety spolu s fotografiou zo svadobného obradu, kúskom závoja alebo pozvánkou. Takýto box sa môže stať nádhernou súčasťou výzdoby vášho domova.

Vonná dekorácia

Ak milujete vône, pripravte si vonnú dekoráciu – sušené lupeňové zmesi môžete doplniť o esenciálne oleje (napríklad levanduľový, ružový alebo citrusový), vložiť ich do textilných vrecúšok alebo sklenených dóz a umiestniť do šatníka či kúpeľne.

Záložka do kníh

Romantickým a zároveň praktickým nápadom sú záložky do kníh z lisovaných kvetov. Stačí si vybrať tie najkrajšie kvety z kytice, vylisovať ich medzi stránkami knihy a následne zalaminovať alebo nalepiť na tvrdý papier. Takáto záložka sa môže stať aj milým darčekom pre vašich blízkych.

Epoxidové šperky

Čoraz obľúbenejšou technikou je aj výroba epoxidových šperkov – do priehľadnej živice sa zatavia drobné kvety alebo lupienky a vznikajú tak jedinečné náušnice, prívesky či prstene s romantickým nádychom.

Personalizované pohľadnice

Zaujímavou alternatívou sú tiež personalizované pohľadnice na výročie, do ktorých nalepíte časť sušených kvetov a dopíšete odkaz pre svojho partnera. Takáto drobnosť má výnimočnú emocionálnu hodnotu.

Svadobný rám

A čo tak skombinovať kvety s vašou svadobnou fotografiou? Vytvorte si svadobný rám – stačí si zaobstarať väčší rám a okolie fotografie dozdobiť sušenými kvetmi z vašej kytice. Je to krásna pripomienka lásky, ktorá vám bude zdobiť domov.

Možností je neúrekom, stačí zapojiť fantáziu a nebáť sa tvoriť. Vaša kytica tak získa druhý dych a stane sa súčasťou vášho každodenného života v podobe malých umeleckých diel.

Ako sa starať o sušenú svadobnú kyticu, aby vám vydržala čo najdlhšie?

Akonáhle máte kyticu vysušenú, je čas nájsť jej vhodné miesto. Sušené kvety sa najlepšie uchovávajú na mieste mimo priameho slnka, vlhkosti a prievanu. Ideálne je uzavreté prostredie alebo sklenený kryt, ktorý zabráni usádzaniu prachu. 

V prípade, že časom kytica stratí intenzitu farby, stále ostane krásnou spomienkou. Mnohé nevesty sušenú kyticu používajú aj ako výzdobu spálne, svadobného albumu alebo ako symbolický detail pri výročiach. Fantázii sa medze nekladú.

Aktualizovaný článok: 07.04.2025

0 komentárov

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE