Ženích s nevestou si na záver svadobného obradu vymieňajú prstienky a následne si dávajú svoj prvý novomanželský bozk. Vedeli ste ale, že prstienky nie sú pri obrade nutnosťou? Ide však o nádhernú tradíciu, ktorú väčšina párov veľmi rada dodržiava. Ak sa ale rozhodnete pre svadbu bez prstienkov, nikto by vám nemal vo vašom rozhodnutí brániť. Svadba bez snubných prsteňov nie je nič nezvyčajné, pozrite sa, prečo.
Tradícia snubných prsteňov
Dokážete si svoju svadbu predstaviť bez snubných prstienkov? Niektorí z vás odpovedia áno, iní na tieto kovové krúžky stále pozerajú ako na významnú svadobnú rekvizitu, ktorá otvára vstupnú bránu do manželstva. Tradíciu snubných prsteňov by ste pritom našli už v stredoveku, kedy pri obrade navliekal prstienok iba muž žene. V súčasnej dobe si prstienok počas svadobného obradu vymieňajú obidvaja partneri. Táto tradícia však nemá tak dlhú históriu. Muži začali spravidla snubné prstienky nosiť až v druhej polovici 20. storočia.
Symbolika snubného prstienka
Snubné prstienky spolu s prvým novomanželským bozkom tradične potvrdzujú začiatok nového manželstva. Práve snubný prstienok má pri svadobnom obrade veľký symbolický význam. Symbolizuje totiž vernosť, lásku, záväzok, vstup do novej životnej etapy, domov, bezpečie i nekonečné trvanie.
Zaujme ťa: Svadba na úrade: Ako prebieha a koľko ťa bude stáť?
Úloha prsteňov pri svadbe v katolíckom kostole
Klasické snubné prstienky hrajú dôležitú úlohu predovšetkým pri cirkevnej svadbe v katolíckom kostole. V rámci svadobného obradu kňaz požehná prsteňom zvolenou formulou, pokropí ich svätenou vodou a potom ich odovzdá ženíchovi a neveste. Následne ženích navlečie prsteň neveste, potom dá nevesta prsteň ženíchovi. Po vzájomnom odovzdaní prstienkov nasleduje prvý novomanželský bozk.
Cirkevné verzus civilné manželstvo
Keď sa rozhodnete, že budete mať svadbu bez klasických snubných prstienkov, predovšetkým v očiach staršej generácie ide o veľmi zvláštnu vec. Svojím rozhodnutím totiž porušujete tradíciu, ktorá sa na svadbách dodržiavala mnoho generácií pred vami. Snubné prstienky však pre vás nie sú nutnosťou, a to nielen pri civilnom sobáši na úrade. Ani pri svadbe v katolíckom kostole nie sú snubné prstienky pevne danou náležitosťou, ktorú musíte bezpodmienečne dodržať.
V prípade cirkevného sobáša však svoje rozhodnutie nemať prstienky dobre zvážte. Nevesta so ženíchom si totiž prostredníctvom prstienkov pri cirkevnom obrade sľubujú vernosť a lásku. Ak snubné prstienky naozaj nechcete, vyberte si aspoň ich vhodnú alternatívu.
Dôvody, prečo nenosiť klasický snubný prsteň
Ak premýšľate nad tým, že budete mať svadbu bez klasických prstienkov, rozhodne v dnešnej dobe nie ste výnimkou. Veľa párov sa pozastavuje pri tom, či nie je zbytočné kupovať si prstene z klasického či bieleho zlata, striebra, platiny alebo chirurgickej ocele, ktoré potom budú ležať na dne šuplíka.
Viete, že vy alebo partner tento prsteň niekoľko dní po svadbe odloží a už ho nikdy nevezme na prst? Či už nie ste na nosenie prstienka zvyknutí, je vám to nepohodlné, trpíte alergiou na tradičné kovy alebo vám prstienok nedovoľuje nosiť vaša práca, stavte na alternatívne riešenie. Snubný prstienok si na prstenníku nechajte napríklad vytetovať alebo si kúpte symbolickú retiazku s príveskom.
Svadba bez prstienkov? Je to vaše rozhodnutie
Ak ste pevne presvedčení o tom, že budete mať svadbu bez klasických snubných prstienkov, nepozerajte na to, čo vám hovoria vaši blízki, ktorí lipnú na tradíciách. Či už sa rozhodnete pre alternatívu tejto svadobnej rekvizity, alebo prejdete svadobným obradom úplne bez prstienkov, je to vec, o ktorej ako snúbenci rozhodujete len a len sami.
Neprehliadni: Zásnubný a snubný prsteň: Ako ich nosiť po svadbe?