Najväčší trend roku 2020: Manuál na ekologickú svadbu

Aj počas svojej svadby sa môžete správať šetrne k prírode. Stačí pár správnych organizačných krokov. Neveríte? Trend ekologických svadieb je tu a v roku 2020 bude rozhodne frčať. 

Šetriť prírodu – to sú slová, ktoré sú v posledných rokoch veľmi moderné. Áno, naša planéta si určite našu pozornosť v tom dobrom slova zmysle zaslúži. A tento trend sa postupne dostal aj do oblasti svadieb. Ak sa práve chystáte na veselicu v tomto roku, môže sa vám náš eko-friendly svadobný manuál hodiť. Kde začať?

Miesto a koncept svadby

Jednou z najdôležitejších vecí pred plánovaním svadby je určenie si miesta konania. Od toho sa všetko odvíja. Pri ekologickej svadbe ide o miesto a celkový koncept svadby dvojnásobne. Môžete sa dokonca zasnívať. Skvelým miestom nemusí byť iba zámocká záhrada, ale napríklad starobylá budova, kde je zachovaný pôvodný štýl. Profesionáli vám ju veľmi citlivo a v súlade s prírodou upravia a môže z toho vzniknúť priam čarovné miesto. Tak čo, už viete kde?

Pozri aj: Základné pravidlá svadobného líčenia: Takto bude tvoj mejkap tip-top

eko svadba

Zdroj: Shutterstock®

Ako uvažovať o mieste konania

Ako sme si vysvetlili vyššie, je nadmieru dôležité, kde sa nami vybraný objekt nachádza. Bavíme sa o ekologickej svadbe, preto je dobré vyhnúť sa aj zbytočnému prechádzaniu z miesta na miesto. Môžete ale tiež zvoliť spoločnú autobusovú dopravu. Bude to určite netradičné a nezabudnuteľné. Ekologická svadba predstavuje úspory všetkého druhu. Teda nielen času, ale aj peňazí alebo napríklad uhlíkovej stopy, ktorú vytvárajú dopravné prostriedky. Buďte teda dôslední do posledného detailu.

Dodávatelia a ich výber

Väčšina neviest sa následne po výbere miesta obzerá po dodávateľoch. Rovnako ako v predchádzajúcom bode, tak je aj tu výhodou, keď sú dodávatelia z okolia miesta konania svadby. Podstatou tejto myšlienky je oslovenie dodávateľov pôsobiacich v danej lokalite.

Kvety

Pokiaľ ide napríklad o kvetinový servis, vyberte si dodávateľov, ktorí si kvetiny sami pestujú. Niektorí vám zhotovia kvetinovú väzbu a dokonca aj radi vyzdobia celé miesto. Inokedy si musíte kvety samy nazbierať a väzbu zhotoviť. Ale ani to nie je na zahodenie. Ide predsa o vašu svadbu a tvorba kvetinových väzieb je veľmi tvorivá činnosť. Môže sa zapojiť celá rodina alebo ďalší svadobčania. Budete mať spoločné zážitky, na ktoré ešte po rokoch môžete spomínať. Niektorí dodávatelia majú na svojom poli, kde kvety pestujú, počas roka aj viac ako 100 druhov. Že nebude z čoho vyberať, sa rozhodne báť nemusíte.

ekologická svadobná hostina

Zdroj: Shutterstock®

Svadobná hostina

Pre svadobnú hostinu na ekologickej svadbe je tiež potrebné zvoliť vhodný catering. Eko-friendly štýl zahŕňa používanie keramických alebo sklenených tanierov. Na jednorazové predmety rovno pri takej svadbe zabudnite, podobne ako na plastové doplnky. Na popularite naberá jednorazový riad z palmových listov, ktorý bude čoskoro dostupný už aj u nás. Je to určite zaujímavá voľba. Rovnako ako papierové slamky.

Eko svadobné šaty

Ďalšou položkou, ktorou by ste mohli prispieť k malej záťaži pre prírodu, sú svadobné šaty. Krôčikom k šetrnému správaniu k prírode sú požičovne svadobných šiat. Ale my v tejto chvíli nechceme robiť krôčik, ale veľké kroky. Takže sa pred výberom šiat z požičovne nezabudnite zamyslieť aj nad tým, z akej sú látky. Ak chcete byť naozaj trendy a dodržať všetky zásady eko svadby, prednosť by mali mať prírodné materiály.

Drevené prstienky oslavujú boom

Áno, vážne. Žiadny kov, ale drevo. Práve drevené svadobné prstienky začínajú byť vo svete veľmi populárne. Ak však chcete zostať pri zlatých, odporúčame doniesť zlatníkovi staré prstene alebo náušnice. Zlatník použije staré zlato na zhotovenie nových prsteňov.

svadobný web

Zdroj: Shutterstock®

Oznámenie

Pri voľbe spôsobu oznámenia môžete zvoliť internet. Zhotovíte si svadobné webové stránky a všetky informácie poskytnete tam. Ak budete chcieť tlačené, tak možno použiť recyklovateľný papier.

A na záver

Možno vás článok prinúti k zamysleniu nad tým, ako pripravíte a hlavne prežijete svoju vlastnú svadbu. Či nemožno niečo zmeniť, vynechať alebo vylepšiť. Každý z nás môže prispieť k lepšej budúcnosti. Vykročiť k nej by sme mali zároveň s vykročením do spoločného života s naším milovaným partnerom.

Odporúčame: Dilema svadobnej hostiny: Platiť za alkohol na svadbe alebo nie?

3 komentárov
Ivana Fajdelová

Ivana Fajdelová

15.02.2020 21:16

Zaujímavé :)

Vaše meno:

Erika Semanová

Erika Semanová

17.02.2020 12:41

Je potrebné prihliadať aj na to, aby aj svadba bola ekologická.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

28.02.2020 20:15

Naozaj inšpiratívny článok :-) Mne osobne sa veľmi páčia drevené doplnky na svadbu :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE