Svadba je plná romantických vyznaní lásky a dojatých rozhovorov. Naozaj potrebujeme ešte jeden dôvod na plač? Odobierka, resp. odpytovanie sa, netrvá dlho. Väčšinou je to len nejakých 15 minút. V niektorých častiach Slovenska ju ani nepoznajú a inde jej prikladajú obrovský význam. Čím je táto tradícia výnimočná a je vôbec dôležitá?
Čo je to odobierka?
Odobierka je obrad, pri ktorom sa ženích s nevestou „odoberajú“ od rodiny. Najmä teda od rodičov a starých rodičov. Niekedy tiež od súrodencov alebo iných blízkych príbuzných, najčastejšie od krstných rodičov. Počas odobierky sa snúbenci ospravedlňujú za všetky neplechy, ktoré počas života vyviedli. Text, ktorý sa počas odobierky číta, je plný slov vďaky a žiadostí o odpustenie. Nie je to preto, žeby nevesta so ženíchom napáchali nejaké šialené činy. Skôr je to o tom, aby sa za predošlým životom spravila hrubá čiara a nevesta so ženíchom mohli vykročiť do nového života spokojne a s čistým štítom.
Pozri tiež: Gladioly: Babičkine kvety, ktoré sú konečne IN!
Kresťanská tradícia?
Aj keď je odpytovanie skôr kresťanská či katolícka tradícia, zvyknú ju absolvovať aj snúbenci, ktorí nie sú nábožensky založení. Prečo? Odobierka je pre rodičov a tým patrí naša vďaka. Za výchovu aj za to, že zvládli naše pubertálne výlevy, výkriky aj neposlušnosť. Niekedy sa počas tohto obradu zúčastnení aj modlia za snúbencov a za ich manželstvo. Vychádza teda z kresťanskej tradície, resp. obradu spovedania.
Ako prebieha odobierka
Vo väčšine prípadov je odobierka súčasťou predsvadobného stretnutia u nevesty. Vtedy si ženích príde pre svoju budúcu manželku a príde ju spolu s krstným otcom alebo s hlavným družbom vypýtať. Teda tesne pred obradom, keď sa obe strany novej rodiny zídu, prebehne aj odpytovanie. Ak nevestini rodičia dajú ženíchovi súhlas, odovzdá neveste svadobnú kyticu a on od nej dostane svadobné pierko. Potom už nasleduje samotné odpytovanie, pri ktorom rodičia, starí rodičia, krstní rodičia sedia na stoličkách alebo v kreslách. Pri nich kľačia novomanželia a postupne pristupujú ku každému a dostávajú požehnanie.
Počas tohto procesu predčíta starejší alebo hlavná družička text. Najprv povie, prečo sa stretávajú. Potom hovorí za snúbencov. Ďakuje postupne každému rodičovi. Je dobré, ak je text napísaný osobne a nie je to len všeobecné poďakovanie.
Rady na záver:
- Vopred si určte, kto bude svadobnú odobierku viesť, aby sa dotyčná osoba mohla patrične pripraviť.
- Odobierku si môžete nacvičiť aj vopred, aby ste vedeli, kto má čo robiť. Poprípade si vopred zistíte, čo sa od vás očakáva, aby ste pri odobierke nezmätkovali.
- So svadobnou odobierkou oboznámte aj vašich rodičov, aby vedeli, čo majú robiť alebo hovoriť.
- Na svadobnú odobierku si vyberte vhodný priestor a podľa toho sa zariaďte. Na odobierke nemusí byť úplne celá rodina – postačia rodičia, krstní rodičia, starí rodičia poprípade aj súrodenci. Ak sa bude odobierka odohrávať v malom priestore, tak ju spravte len s rodičmi.
Odporúčame: Ako napísať svadobný príhovor: Podľa tohto návodu bude dokonalý
Odobierka nie je potrebná, no je to pekná tradícia pre tých, ktorí majú s rodičmi dobrý vzťah a chcú sa poďakovať za výchovu. Samozrejme, dá sa to aj jednoduchšie – v príhovore alebo v súkromí a bez svedkov. Je to len na vás, akým smerom sa vyberiete. Veľa šťastia.
Naposledy aktualizovaný článok: 24.3.2022