Svadobné tlačoviny tak ako ste si ich vysnívali...

K svadbe patrí veľa vecí a nie všetky sa dajú len tak „vysypať z rukáva.“ Niektoré potrebujú čas na tvorbu, niektoré čas na dodanie. Každá nevesta má svoju predstavu o svadbe, obrade, hostine, daroch a o nejednom detaile, na ktorom jej záleží. Či si už svadbu organizujete sami alebo cez svadobnú agentúru, vždy sa dostanete k téme svadobné tlačoviny.

A práve tie patria k tým najmilším veciam: svadobné oznámenie, obálka, pozvánka, zasadací poriadok, menovky, kartičky. Prečo? Lebo práve pri nich sa vie nevesta aktívne zapojiť a ovplyvniť výsledok tvorby. Lebo je to ako zhmotniť váš sen do niečoho hmatateľného. Lebo je to niečo, čím sa prihovárate všetkým, ktorých máte radi a ktorých pozývate na svadbu.

Ako? Najskôr by sa mal tvoriť text a grafika svadobného oznámenia. Keď je už tá na svete, potom sa vyberá papier, ktorý by najlepšie doplnil to, čo už bolo vytvorené. Stáva sa, že tento proces je aj opačný. Nevesta presne vie, v akých farbách bude jej svadba. Preto sa najskôr vyberie papier a potom sa k nemu ladí grafika. Oba procesy sú v poriadku, nakoľko tu ide ako keby o malé umelecké dielka. A neexistuje umelec, ktorý by sa páčil všetkým. Čiže je dobré, ak si nevesta plní svoje sny a nie sny svojho okolia.

Odporúčame: Svadba s malým rozpočtom: Ako zorganizovať svadbu snov?

tlačoviny na svadbu

Zdroj: kreativnypapier.sk

Kreatívny papier

To je téma sama osebe a vedela by som o tom napísať strááášne veľa... Ale vyberiem len tie najdôležitejšie detaily, ktoré si myslím, že sú dôležité.

Štruktúra papiera: znamená to, že či je papier hladký alebo má ako keby 3D efekt (razbu). Razba robí papier na dotyk drsnejší a zároveň je papier náročnejší na tlač. Tlačiar musí prispôsobiť tlačiareň typu papiera.  Ale o to krajší efekt tlače sa vie dosiahnuť, ako pri vyhladených papieroch. Dnes už existuje veľké množstvo tlačiarní s výborným technickým vybavením. Dobrý tlačiar vie, ako sa má správať ku ktorému papieru.

Gramáž papiera: je naozaj veľmi široký pojem. Ak budeme vyberať papiere pre svadbu, tak škála gramáže môže byť od 120 g/m2 po 400 g/m2. Nakoľko zadávate zákazku s rôznymi tlačovinami, potrebujete k nim aj vhodnú gramáž. Napríklad, ak sa vyrábajú obálky na mieru, gramáž papiera tu začína od 120 g/m2 až po 250 g/m2, výnimočne 300 g/m2. Ale zas, každá zákazka je iné umelecké dielo. Nie sú tu hranice, ktoré sa musia dodržať. Sú tu len odporúčania.

Farba papiera: to máte ako so šatami. Koľko rôznych látok, vzorov, materiálov existuje? Veľmi podobne je to aj pri papieroch. Mňa vždy fascinuje, ako sa určujú trendy farieb na ďalší rok. Áno, papier patrí k módnemu priemyslu, preto je aj nim ovplyvnený. Myslím si, že máme takú širokú škálu farieb, že nevesta si určite vyberie. A ak nie, vždy sa dá potlačiť biely papier vytúženou farbou. Krajné riešenie.

Z toho všetkého jasne vychádza, že svadobné tlačoviny môžu byť aj z viacerých papierov. Sú rozdielne nielen vo farbe, gramáži alebo aj vo svojej štruktúre. Čo je však dôležité, aby sa nejakým spôsobom dopĺňali, ladili, aby spolu vytvorili ucelený komplex.

svadobné pozvánky

Zdroj: kreativnypapier.sk

Ako teda na to? Dnes už je toľko rôznych stránok, kde sa viete motivovať a toľko rôznych agentúr alebo kreatívcov, ktorí vám vedia pomôcť. Celkový výsledok je vždy súhra troch vecí: grafika, papier, tlač. Ak jedna z nich zlyhá, nebudete spokojná.

Preto by som odporučila vždy aspoň skonzultovať pred konečným rozhodnutím vaše návrhy s niekým z týchto oblastí: grafik, tlačiar, showroom kreatívnych papierov. Aby sa nestalo, že grafika neladí s papierom, že tlačiar nevie potlačiť vybranou farbou, že papier nie je dostupný skladom. Nie všetky vaše rozhodnutia musia byť drahé, lebo zvyčajne menšia investícia na začiatku zabráni väčším výdavkom a sklamaniam v budúcnosti.

svadobné oznámenie

Zdroj: kreativnypapier.sk

Tak dosť bolo teórie. Teraz si vám dovolím predstaviť ucelený komplex tlačovín Silvii Brezianskej, s ktorou spolupracujeme. Takmer celá sada je vyrobená z kreatívneho papiera Keaykolour. Papiere sú vyrábané vo Francúzsku s dôrazom na prírodný nádych a sofistikovanú farebnú škálu. Papiere sa vyznačujú vysokým volúmenom (pôsobia hrubšie, ako je ich gramáž oproti iným papierom) a tuhosťou. Čo z nich robí ideálny materiál na svadobné pozvánky.

Silvia zladila vo svojom projekte až štyri farby: Cobblestone (jemne krémová), Snow White (biela), Old Rose (staroružová) a Clear (číra). Posledný papier Clear je z inej rady papierov (Curious Translucent), ale vzhľadom na jeho farbu (čírosť) a povrch sa hodí absolútne ku každému papieru. Výnimka potvrdzuje pravidlo. Čo poviete, podarilo sa jej to?

Obálky: Keaykolour Cobbleston 300 g/m2

Svadobný program: Keaykolour Snow White 300 g/m2

Svadobné oznámenie: Keaykolour Old Rose 300 g/m2

Obal: Curious Translucent Clear 112 g/m2

Ak by ste mali otázky, alebo nás chceli podporiť, prosím sledujte insta: kreativnypapier a silviabrezianska. Teším sa, ak sme niekomu pomohli.

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE