Vydať sa za strom? Zákaz používania toalety? Pľuvanie na nevestu? Tak naše rozbíjanie tanierov pre šťastie či hádzanie kytice sú oproti týmto tradíciám z rôznych častí sveta úplne nevinné. Hromadný plač mesiac pred svadbou? Čítajte ďalej!
Neprehliadni: Pôvod svadobných tradícií: Vedela si, prečo nevesta hádže kyticu?
Oblievanie nevesty, Škótsko
V niektorých regiónoch Škótska sa dodržiava tradícia, ktorá nie je veľmi príjemná pre nevesty. Deň pred svadbou priatelia a príbuzní nevesty zozbierajú do vedier všetko, a to od pokazených rýb a vajec, smradľavých korení, zhnitých klobás až po skysnuté mlieko či bahno a vylejú túto zmes na nevestu. Potom ju takúto voňavú priviažu k stromu. Nakoniec všetci skončia v bare a pijú na jej šťastie. Vraví sa, že ak toto nevesta vydrží, tak zvládne všetko, vrátane manželstva. Tradícia má pripraviť nevestu na akékoľvek poníženie, problémy a úskalia spoločného života. Pekný spôsob, ako osláviť najšťastnejší deň v živote ženy.
Manžel strom, India
V niektorých častiach Indie ženy narodené v zlej astronomickej pozícii planét Mars a Saturn sa nazývajú Manglik. Čím sú zvláštne? Verí sa, že sú prekliate a svojim manželom dokážu privodiť skorú smrť. Aby sa kliatba zlomila, musia sa najskôr vydať za strom a preťať ho. Chudák strom.
Opľutie nevesty, Masaiovia, Keňa
Po svadobnom obrade kmeňa Masai v Keni otec svoju dcéru žehná tak, že jej napľuje do tváre a na prsia. Potom nevesta odchádza so svojím manželom a neobzerá sa späť. Podľa povery by sa mohla premeniť kameň.
Pot des maries, Francúzsko
Vo Francúzsku po svadobnej hostine čerstvých novomanželov pošlú do postele. Svadobčania sa pustia do upratovania a všetky zvyšky jedla a nápojov vložia do nočníka. Áno, správne ste prečítali. A s touto pekne naservírovanou pochúťkou vtrhnú do izby novomanželov a čakajú, až kým túto pripravenú zmes pár nezje. V súčasnosti je táto svadobná polievka tvorená čokoládou a šampanským. Stále je však podávaná z keramického nočníka, ktorý kedysi mávali naši starí rodičia pod posteľou. Zmyslom celej tejto tradície je dodať manželom energiu pre prvú svadobnú noc.
Toaletné moratórium, komunita Tidong, Malajzia, Indonézia
Po svadbe nevesta a ženích nemajú právo tri dni používať toaletu a kúpeľňu. Nemôžu odísť z domu, vykonať potrebu. Pár je ostro sledovaný a majú povolené konzumovať minimálne množstvo jedla a vody. Ak sa táto tradícia nedodrží, verí sa, že pár bude mať v manželstve smolu – nevera, rozvod alebo smrť detí. Po troch dňoch sa pár môže vrátiť do normálneho manželského života.
Rituál plaču, Čína
Pre mnohé nevesty je príprava na svadbu ako aj celá svadba veľmi emotívna. Avšak ženy z etnickej skupiny Tuija v Číne posunuli city na úplne vyšší level. Presne od tridsiateho dňa pred svadbou čínske nevesty začnú plakať každý deň hodinu. Po desiatich dňoch sa k nim pripojí mama a potom aj ich babička. Do konca mesiaca plačú všetky ženy v rodine. Celý tento rituál sa považuje za prejav radosti. Predstavte si, koľko sĺz nevesta vyplače.
Pozri aj: Svadba na ostrove: Objav spolu s nami čarovné Santorini
Tradícia bozkávania, Švédsko
Ak ženích z nejakého dôvodu opustí miestnosť, všetci svadobčania ho môžu pobozkať. To isté platí aj pre nevestu.