Ako sa správne starať o svadobné šaty: Povieme ti, čo robiť a čo nie!

Vybrali ste si ich a sú nádherné. Vaše svadobné šaty sú dôležité a zároveň krehké. Pri zaobchádzaní s nimi musíte dávať pozor na detaily. Ako sa správne postarať o svadobné šaty pred aj po svadbe? Stačí nasledovať niekoľko základných pravidiel a vyhnete sa nepríjemným prekvapeniam aj tomu, aby sa vaše šaty trvalo poškodili.

Neprehliadni: Burgundy svadobná výzdoba - ako ju zjemniť? Netreba ti na to veľa!

svadobné šaty

Zdroj: pinterest.com

Ako bezpečne previesť svadobné šaty

Šaty umiestnite do vhodného obalu. Najmä ak máte bohatú sukňu a spodničky, nemôžete ich prenášať len tak, v plastovom vrecku. Pri prevoze si vyberte auto, v ktorom môžete šaty pekne položiť a rozložiť. Takto sa vyhnete tomu, aby šaty potrebovali extra žehlenie alebo naparovanie.

svadobné šaty

Zdroj: pinterest.com

Ako správne zavesiť šaty

Vysoko. Šaty sú dlhé, majú vlečku aj bohatú sukňu. Ideálne na zavesenie sú rámy dverí. Šaty sa neopierajú o stenu a nekrčia sa. Spodnú časť obalu nechajte otvorenú, aby vzduch voľne prúdil a zároveň, aby sa vám nepokrčila vlečka. Nikdy nevešajte šaty na svietidlá alebo stropné ventilátory. Bez ohľadu na to, ako intenzívne „on“ tvrdí, že „to nespadne“.

svadobné šaty

Zdroj: pinterest.com

Ako správne žehliť šaty

Snažte sa ich nežehliť. Prevoz aj skladovanie šiat pred svadbou by malo byť také, aby ste naozaj viac žehlenia nepotrebovali. Ak sa to inak nedá, začnite s jemným naparovačom. Ak musíte šaty žehliť, VŽDY medzi ne a žehliacu plochu dajte kúsok BIELEJ látky. Robte tak však naozaj len v nevyhnutnej situácii.

svadobné šaty

Zdroj: pinterest.com

Pred tým, ako si šaty oblečiete

Parfum, dezodorant, lak na vlasy, make-up, všetko musíte mať na sebe pred tým, ako si šaty oblečiete. Ak musíte šaty prevliekať cez hlavu, použite bielu hodvábnu šatku ako bariéru. Ak potrebujete mejkap upraviť, majte ju tiež po ruke. Čokoľvek robíte, šaty vždy prikryte. Do šiat vstupujete bosá. Veľmi ľahko by sa mohlo stať, že sa zamotáte do spodničiek alebo sa potknete, ak by ste mali topánky na podpätku.

svadobné šaty

Zdroj: pinterest.com

Škvrny a nehody počas nosenia

Voda nemusí narobiť príliš veľkú neplechu. Stačí ju opatrne vysať papierovým obrúskom. Make-up, rúž alebo iná mastná škvrna budú potrebovať čas. Nasypte na škvrnu detský púder alebo kukuričný škrob a nechajte prášok aspoň 15 minút pôsobiť. Prášok potom jemne odstráňte. To isté urobte, ak sa polejete nejakým nápojom. Určite šaty viac nenamáčajte, stačí ich znovu posypať a počkať, kým sa všetko vpije.

svadobné šaty

Zdroj: pinterest.com

Po svadbe

Šaty patria po vyzlečení na ramienko. Nikdy nevešajte šaty za ich vrch (za ramienka samotných šiat, ktoré môžu byť tenučké „špagátové“ alebo z čipky) mohli by sa pretrhnúť. Šaty vešajte za prídavné bezpečnostné šnúrky, ktoré sú všité vo vnútri šiat. Nedávajte šaty na dlhšiu dobu do obalu, do ktorého by nemal prístup vzduch, mohli by vám na niektorých miestach zožltnúť.

svadobné šaty

Zdroj: pinterest.com

Nikdy nečakajte dlho, kým šaty po svadbe odnesiete do čistiarne. Akokoľvek sú zašpinené, je lepšie, ak sa profesionáli na ne pozrú čím skôr. Špina, hoci ju nevidíte (napríklad pot, škvrny od vody), môže vaše šaty poškodiť natrvalo.

svadobné šaty

Zdroj: pinterest.com

Ako skladovať svadobné šaty

Šaty zaveste na miesto, kde budú mať dostatočný prístup vzduchu, nebudú vtlačené do úzkeho obalu a najmä dbajte na to, aby miesto, ktoré ste si vybrali, nebolo pod vplyvom teplôt. Napríklad v pivničných priestoroch alebo v podkroví sa teplota často mení. To spôsobuje zrážanie vody a fľaky alebo zmenu farby na šatách.

Pozri tiež: Svadobná výzdoba z orgovánu: Túto vôňu každý hneď spozná!

3 komentárov
Jana Komadová

Jana Komadová

14.08.2019 12:57

Rada som si prečítala

Vaše meno:

Alexandra Semanová

Alexandra Semanová

14.08.2019 21:05

Praktický a užitočný článok.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

07.04.2021 10:37

Najlepšie je mať vlastné svadobné šaty, tak aspoň sa nemusíme počas svadby až tak veľmi báť aby sa im niečo nestalo keď budú požičané :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE