Koľko koláčov je potrebných na svadbu: Prepočítaj a pridaj

Asi najčastejšie otázky, ktoré sa týkajú svadby, sú o množstvách, koľko alkoholu kúpiť, aký alkohol kúpiť. Koľko budeme potrebovať nealka a aké druhy sú vhodné, ako ho servírovať a ako zabezpečiť niečo pre každého. Koľko koláčov treba na svadbu, je otázka, s ktorou sa tiež stretávame často. Jednoduchý vzorec úplne neexistuje, ale skúsime vám poradiť aspoň tak, aby vám určite žiadne koláčiky nechýbali.

Neprehliadni: Predsvadobná odobierka: Nutná tradícia, bez ktorej sa nezaobídeš?

koľko koláčov objednať na svadbu

Zdroj: pinterest.com

Koláče na stoloch

Podľa veľkosti stola si vyberte poschodový etažér alebo zdobený tanierik. Určite nenechajte hotel alebo družičky vyložiť koláčiky na biele taniere na hlavné jedlo. Sú to vaše svadobné koláče a zaslúžia si svoje miesto.

Ak máte koláče na stoloch, budete ich potrebovať o niečo viac, ako keď sú sústredené na jednom mieste. Aby ich bolo dostatok pre každého (treba rátať aj s priebežným dopĺňaním), budete potrebovať približne 6 kusov koláčikov na osobu.

svadobné koláče

Zdroj: pinterest.com

Candy bar alebo sladký stôl

Ak všetky koláče sústreďujete na sladký stôl, možno zvažujete aj modernejší candy bar. Do neho sa nedávajú cukríky (ako sa môže podľa názvu zdať), ale koláče, ktoré sú pozbierané z najlepších svetových receptov.

Napríklad brownies, ktoré sú vlastne len inou formou podávania čokolády. Francúzske makarónky alebo taliansky puding. Podľa skúseností vieme, že ak sa na týchto menej tradičných koláčikoch nešetrí a prísady sú skutočne kvalitné, z dobre objednaného sladkého stola ostane len zopár kúskov.

Ak máte koláče na jednom mieste, stačí, ak budete rátať so 4 kusmi koláčikov na osobu. Tým, že si ľudia ku stolu prídu vybrať, väčšinou ochutnávajú spoločne. Taktiež majú tieto koláče bohatšie porcie. Napríklad z cheesecaku sa nakrája približne 12 kúskov (a sú to slušné porcie), takže jeden bude hosťovi ako sladká bodka ku káve úplne stačiť.

svadobné cukrovinky

Zdroj: pinterest.com

Koláče pre alergikov

Potravinové alergie sú hrozné. Postihujú stále viac ľudí a najhoršie na tom je, že takmer všetky dobroty obsahujú alergény. Je to najmä múka, mlieko, orechy a, samozrejme, nesmieme zabudnúť na cukrovkárov. Ale aj pre týchto hostí môžete pripraviť zdravé dobroty.

Napríklad nepečené raw koláče alebo koláčiky z bezlepkovej múky. Požiadajte cukrárku, aby ich výraznejšie označila. Hostia bez alergií budú vedieť, že tieto koláčiky sú určené pre iných.

Myslíte teda aj na hostí s intoleranciou a vopred si zistíte, či sa nejakí zúčastnia vašej svadby.

svadobné koláče

Zdroj: pinterest.com

Koláče do výslužiek

Výslužky plánujte vo viacerých veľkostiach. Tie najväčšie poputujú do blízkych rodín a tie menšie zase rozdáte takpovediac po ceste. Kamkoľvek už deň pred svadbou alebo priamo vo svadobný deň pôjdete, budú za vami ostávať škatuľky. Do tých najväčších vložte 10 – 20 koláčikov (podľa veľkosti). Do výslužiek pre ľudí z dodávateľských firiem bude stačiť 5 – 10 koláčikov.

výslužka pre svadobných hostí

Zdroj: pinterest.com

Na koho nezabudnúť

Myslite na to, že aj keď koláčiky nebudú očakávať, potešia aj rôznych dodávateľov služieb. Napríklad DJ-ja, kapelu, kaderníčku, kozmetičku, farára, speváčku v kostole, sláčikové kvarteto, svadobnú agentúru aj personál hotela. Práve na čašníkov sa zabúda najčastejšie.

Určite im koláčiky „nenechávajte“. Vopred pre nich pripravte bohatý tanier, kde ich ponúknete zo všetkých koláčikov, ktoré máte. Nebudú mať tak pocit, že im dávate koláče, ktoré stáli celú noc na stole a zároveň si ich tak sladko „uplatíte“, aby mali dobrú náladu počas obsluhovania.

Koľko koláčov potrebujete na svadbu

Zdroj: pinterest.com

Postreh svadobnej kapely: Ak chcete potešiť aj kapelu, vyberte pre nich jednu veľmi veľkú výslužku alebo podľa počtu členov viacero malých. Potešia sa aj trom koláčikom, ktoré budú určené pre jednotlivcov. Väčšinou si jednu malú výslužku nevedia spravodlivo rozdeliť. Ale vraj im nevadí ani to, keď nedostanú koláčiky žiadne. Stačí, že ich pohostíte počas svadby.

Pri objednávaní koláčov nezabúdajte ani na starejšieho, ak ho na svadbe budete mať, a rovnako tak aj na obsluhu. Mnohí majú dokonca vo zvyku potešiť výslužkou aj kaderníčku, vizážistku a rovnako tak aj kameramanov a fotografov.

Aktualizovaný článok: 16.2.2023

1 komentár
Kristína Dická

Kristína Dická

07.04.2021 09:41

Všetko závisí od počtu hostí, ale väčšinou je treba veľmi veľa koláčov. Vždy sa kupujú aj naviac pre každý prípad. Veď oni sa po svadbe hravo zjedia :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE