Svadobná výzdoba z ruží: Ako si správne vybrať farbu, veľkosť a odrodu

Túto úžasnú kombináciu milujú milióny žien po celom svete. Kytica ruží je symbolom lásky, vždy nás poteší a vo vnútri nám zohrieva srdce. Svadobná výzdoba a ruže je preto spojením, ktoré nesmieme vynechať. My vám okrem inšpirácií k výzdobe prinášame aj praktické rady, ako sa o ruže starať a ako si ich vybrať, aby vás nestáli celý majetok. Tak teda poďme na to.

Ruža a jej význam

Od pradávna sa ruža považuje za symbol lásky, taktiež sa spája s vyjadrením pochopenia aj sústrasti. Odhaduje sa, že ruže sú staré približne 35 miliónov rokov a celkovo existuje viac ako 150 druhov ruží. Liečivé a skrášľujúce účinky ruží si uvedomovala aj naša obľúbená kráľovná starovekej krásy – Kleopatra. Tá používala extrakt z ruží ako súčasť svojich krémov a parfumov. Ružová voda sa zvykne tiež pridávať do baklavy a plody ruže, ktoré ostávajú na konci stonky po odkvitnutí, sa používajú ako šípky. Varí sa z nich marmeláda a tiež turecký med.

Neprehliadni: Čo by mal ženích vedieť pred svadbou? Toto je 7 najdôležitejších vecí

ružové ruže

Zdroj: pinterest.com

Veľkosť ruží

Pri výbere výzdoby musíte vždy myslieť na to, akú bohatú kyticu chcete mať. Od nej sa odvíja, samozrejme, cena a tiež jej veľkosť. Ak by ste chceli mať polkruhy ruží v priemere 20 cm vypichané vo floristickom materiáli, potrebovali by ste približne 30 – 50 ruží, podľa veľkosti ich hlavičiek. V tomto prípade by stonky ruží boli neviditeľné a vy by ste sa tešili len z ich hlavičiek.

svadobné pierko z ruže

Zdroj: pinterest.com

Samozrejme, táto možnosť je nákladná, no ruže vyzerajú vynikajúco aj v iných aranžmánoch. Trend greenery výzdoby sa nás opustiť nechystá a nám sa prírodná zelená veľmi páči. Niekedy do nej ale chceme pridať aj trošku „naozajstných“ kvetov. Vtedy sú ruže ideálne.

Cenu ruží určuje množstvo vecí, no dôležitá je aj dĺžka stonky. Do výzdoby ale 50-centimetrové ruže nepotrebujete. Ak budete vyberať, stavte na ružičky na kratšej stonke, prípadne na kríčkové ruže. Tie majú množstvo drobných kvietkov, sú v mnohých farbách a do greenery výzdoby sú ako stvorené. Zároveň budú držať váš rozpočet v rozumnej výške.

svadobné pierko pre ženícha z ruže

Zdroj: pinterest.com

Farebnosť

Farebnosť ruží je skutočne rôznorodá. Najšľachetnejšie sú, samozrejme, tuho červené ruže, ktoré sú symbolom večnej lásky. Dávajte ale veľký pozor na BIELE ruže. Tie v podstate neexistujú. Vždy sú maslové alebo hrajú jemne do žlta. Aj nám by sa páčili čisto biele kvety, ktoré by krásne doplnili snehobiele svadobné šaty, no bohužiaľ, príroda nám biele ruže nenadelila. Pri objednávaní teda myslite na to, že kytica z „bielych ruží“ sa k svadobným šatám bude ladiť len veľmi ťažko.

svadobné oznámenie s motívom ruže

Zdroj: pinterest.com

Aby nám príroda vynahradila chýbajúcu snehobielu hlavičku, ponúka nám inú nádheru. A tou sú striekané ruže. Ružové, fialkové, oranžové a červené. Hodia sa do každej témy svadby. Od kráľovsky romantických až po uvoľnenú vintage zábavu. Je to jednak ich bohatou farebnosťou, ale tiež tým, že majú množstvo variácií, veľkostí a foriem.

ruže vo svadobnej kytici

Zdroj: pinterest.com

Starostlivosť o ruže

Ak sa vám zdá, že vám ruže vädnú, pozrite sa na koniec ich stopiek. Tam môže byť prvý problém. Stonky sú drevnaté a ak zaschnú, je potrebné ich znovu obnoviť zrezaním. Režte čo najšikmejšie, aby sa ruža mohla napiť čo najskôr. Voda by mala byť studená, no nie ľadová a pravidelne vymieňaná.

výzdoba z ruží

Zdroj: pinterest.com

Dávajte tiež veľký pozor na hlavičky. Tie sú veľmi citlivé. Stačí, keď sa trošku ohnú pri náraze a môže sa stať, že sa veľmi ľahko zlomia. Ak by sa vám aj takáto nehoda pritrafila, nezúfajte. Hlavičky ruží môžete stále použiť ako zdroj lupeňov na vysypanie svadobnej uličky. Malé družičky sa tejto povinnosti určite veľmi potešia. Ak chcete predísť tomu, aby ste mali príliš veľa lupeňov a málo ruží vo výzdobe, skladujte ruže na tmavom a chladnom mieste vo vertikálnej polohe. Takto budú v bezpečí. 

výzdoba na stôl z ruží

Zdroj: pinterest.com

Anglické ruže

Najdrahšie ruže, ktoré sa dajú u nás zohnať, sa označujú ako „anglické ruže“. Majú rôzne farby a vypestoval ich David Austin. Občas ich teda v kvetinárstvach volajú aj ruže Davida Austina. Vypestovanie a vyšľachtenie tejto odrody stálo viac ako 3 milióny eur a trvalo 15 rokov.

Svadobná výzdoba a ruže

Zdroj: pinterest.com

Anglické ruže sú extrémne krehké. Pred prácou s nimi mnohé kvetinárky zhlboka dýchajú, aby kvietky ostali živé a nádherné. Šľachtené skleníkové ruže málokedy voňajú. No anglické ruže vám prevoňajú celý byt, celú svadobnú sálu. Sú proste dokonalé. Jedinou nevýhodou je ich cena. Podľa sezóny sú dvoj až trojnásobne drahšie ako klasické ruže.

Zaujme ťa: Dážď na svadbe pre šťastie? Na čo myslieť a čo pripraviť vopred?

3 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

20.09.2019 19:58

ruže sú krásne, nie nadarmo sa nazývajú kráľovnami kvetov

Vaše meno:

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

07.10.2019 17:43

Ružami sa nič nepokazí :)

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

07.04.2021 10:44

Ruža je najromantickejším kvetom ako stvoreným na svadby :-) Veľmi ľahko sa kombinuje s inými kvetmi a farbami :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE