Ako začať plánovať svadbu? S čím začať čo najskôr?

Zásnuby. Romantika. Prekvapenie. Búšenie srdca. Prstienok na prstenníku prvé dni cítite o čosi viac, mimovoľne si ho pohládzate palcom. A potom začína ďalšia fáza. Prvé kroky k vytvoreniu dokonalého svadobného dňa. Aby ste si utriedili myšlienky, odporučíme vám, ako začať plánovať svadbu. Ako si vybrať miesto, dátum svadby a ako začať plánovať rozpočet.

Odporúčame: Jarná svadba: Zisti, na čo všetko sa musíš pripraviť

požiadanie o ruku

Zdroj: Shutterstock®

Miesto svadby a obradu

Zatvorte oči a predstavte si, kde tancujete svoj prvý tanec. Je to krásne nasvietená hotelová sála, priestor drevenice alebo svadobný stan niekde blízko lesa? Máte obľúbené miesto, kde ste strávili prvý spoločný víkend, ktoré sa hodí na svadbu? Alebo hotel v horách, kam chodievate v zime na lyžovačku? Vybrať si to správne miesto nebude jednoduché. Ale myslite na to, že je to vaša svadba, je to váš deň. Spolu s miestom svadby súvisí miesto obradu. Skúste sa vyhnúť dlhým presunom medzi obradom a svadobnou hostinou. Ak to priestor umožňuje, môžete mať obrad priamo tam. Vyhnete sa tak presunom, svadba bude mať hladší priebeh a možno sa vám podarí dodržať časový harmonogram (iba žartujeme, na čas proste zabudnite).

príprava svadby kostol

Zdroj: Shutterstock®

Dátum svadby

Najpríjemnejšie obdobie na svadby býva začiatkom roka v apríli. Jún je obľúbený pre stabilné počasie a bohatý výber sezónnych kvetov. September je zase mesiacom po dovolenkovom období a neškodí, že sa môžete pochváliť pekne opálenou pokožkou. Ak budete dlho otáľať so začatím plánovania, dátum svadby vám pomôže vybrať hotel, resp. miesto, kde budete mať recepciu. Jednoducho vám dajú zoznam voľných dátumov a budete sa musieť prispôsobiť. Plánovať svadbu preto začnite čím skôr po zásnubách. Potom môžete dolaďovať maličkosti hoci aj rok. Myslite na to, že väčšina pekných miest a dobrých hotelov bude obsadená približne rok dopredu. Naozaj. ;)

svadobný rozpočet

Zdroj: Shutterstock®

Svadobný rozpočet

Vytvorenie rozpočtu nepodceňujte. Spíšte si všetky položky, pekne pod seba do radu a začnite postupne zratúvať. Od tých základných, ktorým sa nevyhnete, až po tie, ktoré by ste chceli mať. S touto sumou potom môžete pracovať. Vyberte si svoje priority a postupujte podľa nich. Sú veci, ktorých sa ľahko môžete vzdať a sú veci, po ktorých túžite. Nájdite medzi nimi rovnováhu a vaša rozprávka sa môže zmeniť na skutočnosť.

Najväčšou položkou je samotná hostina. Podľa počtu hostí a svadobného balíčka hotela si ľahko vyrátate, koľko bude stáť „kostra“ svadby. Keď začínate plánovať, máte kdesi v hlave vymyslené číslo. Možno je to suma, ktorú ste ochotní investovať, možno je to suma, ktorú nechcete prekročiť. Rátajte ale s istou flexibilitou a skrytými výdavkami, ktoré môžu prestavovať až 10 % z celkového rozpočtu.

Neprehliadni: Ako si vybrať svadobnú agentúru a čo od nej čakať

 

zásnuby

Zdroj: Shutterstock®

1 komentár
Kristína Dická

Kristína Dická

16.02.2020 17:16

Ako prvé je najlepšie vyberať priestor, lebo väčšinou sú tie najlepšie dátumy obsadené už dva roky vopred :-) A potom určite hudbu, fotografa a kameramana. Ostatné stačí aj neskôr riešiť :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE