Etiketa na svadbe v kocke: Na čo si musíš dávať pozor?

Každá udalosť má svoje pravidlá viac-menej dané, rešpektované a vyžadované. Svadba má v „príručnej encyklopédii slušného správania“ výsadné postavenie. Ako sa má správať nevesta, ženích a svadobný hostia? Svadobná etiketa, ktorú sme pre vás pripravili, vám opráši vedomosti, ktoré váš svadobný deň urobia ešte noblesnejším.

Prvé prikázanie

Podľa etikety je ideálnym odevom pre ženícha žaket. Smoking by sa zo zásady nemal nosiť pred 18:00 a frak sa na svadbu nehodí. K žaketu sa nosí vesta, šitá kravata alebo šatka. Najhorším prešľapom ženícha proti etikete je, keď si pred ľuďmi povolí kravatu a rozopne gombík na košeli. Nad pomerne prísnymi pravidlami sa dá v dnešnej dobe prižmúriť oko, ak ide o svadbu v tematickom duchu.

Druhé prikázanie

Podľa pravidiel sa hostia schádzajú v dome nevesty, kde ich vítajú otcovia budúcich manželov. V byte býva pripravené decentné občerstvenie. Ak ide o veľkú svadbu a príbytok nevesty by priestorovo nevyhovoval, hostia sa riadia pokynmi svadobného koordinátora, ktorý pravdepodobne využije nejaký dostupný priestor, ako je napríklad reštaurácia alebo salónik v hoteli. Aj napriek tomu, že toto etické odporúčanie už nie je v móde, môže sa vám znova zapáčiť.

Tretie prikázanie

Viete, že jasné pravidlá má aj svadobná logistika pri ceste na obrad? Kolóna áut sa riadi nasledujúcimi pokynmi. Do prvého auta posadíme ženícha a jeho mamu. Dáma, pochopiteľne, sedí vzadu vpravo. V druhom aute sedí mama nevesty a otec ženícha. Svedkovia majú miesto v predposlednom aute. Úplne poslední sa na cestu vydávajú nevesta so svojím otcom, pričom nevesta sedí napravo.

Odporúčame: Svadba v štýle Harry Potter: Prežite spolu kúzelný deň

svadba_etiketa

Zdroj: Shutterstock®

Štvrté prikázanie

Do obradnej siene vstupuje prvý ženích so svojou mamou. Za nimi mama nevesty a otec ženícha, potom ostatní hostia. Tesne pred nástupom nevesty prichádzajú svedkovia. Potom, čo všetci zaujmú svoje miesta a rozoznie sa svadobný pochod, vchádza do obradnej siene nevesta po boku svojho otca. Nevesta kráča po otcovej pravej ruke.

Piate prikázanie

Z obradnej siene sa odchádza v opačnom poradí. Najprv vychádzajú novomanželia, za nimi rodičia nevesty, nasledujú rodičia ženícha, svedkovia a ostatní hostia. Ak sa odchádza autami, do prvého nastupuje nevesta so ženíchom. Ďalší v kolóne idú rodičia, svedkovia a ďalší hostia.

Šieste prikázanie

Novomanželia sa po obrade môžu stať obeťami najrôznejších vtipov. Hostia hádžu ryžu, kradnú nevestu a iné. Aj napriek tomu, že mnohé z týchto vecí nie sú príjemné, podľa etikety sú v rámci manželskej veselice prípustné a novomanželia by sa im mali podvoliť.

etiketa_v_kocke

Zdroj: Shutterstock®

Siedme prikázanie

Zasadací poriadok je podľa zvyklostí na svadobnej hostine nemenný. V strede sedí ženích a po jeho pravici nevesta. Ostatných hostí usadíme podľa spoločenskej významnosti. Je nutné striedať vedľa seba pohlavia a dávajte si pozor, pretože k stolu treba umiestniť vždy celú rodinu.

Ôsme prikázanie

Majte na pamäti, že najvhodnejšia doba, kedy predniesť prípitok, je začiatok svadobnej hostiny alebo chvíľka pred dezertom. Zvyčajne ho prednáša otec nevesty alebo svedok ženícha. Nemal by byť dlhý a ani za každú cenu vtipný.

Deviate prikázanie

Novomanželia majú výnimku, čo sa týka ich odchodu. Môžu nepozorovane odísť kedykoľvek, a to bez toho, aby sa rozlúčili. V ten deň im to aj najväčší etický skeptik rád odpustí.

etiketa_svadba

Zdroj: Shutterstock®

Desiate prikázanie

Je veľký mýtus, že na každej správnej svadbe tečie alkohol potokom. Nenechajte sa zmiasť. Kombinácia aperitívov, vína, tvrdého a iného alkoholu môže neskúseného vyviesť z miery. Vždy musíte včas vycítiť, kedy máte dosť, aby ste nestratili kontrolu nad svojím správaním. Kritický moment nastáva vtedy, keď sa nám zdá, že s každým ďalším pohárikom sa budeme baviť ešte lepšie. Vtedy je skutočne čas odísť.

Ak ste sa dočítali až sem, máte vyhraté. Pri vlastnej svadbe ľahko obstojíte. Zvládnuť svadobnú etiketu bude pre vás jednoduché a vyhnete sa zbytočným faux pas.

Zaujme ťa: Frézia vo svadobnej výzdobe: Čím si ťa tieto kvety získajú?

1 komentár
Alexandra Semanová

Alexandra Semanová

26.12.2019 12:32

Neskutočne nápomocný a poučný článok o etikete, ktorá by sa mala dodržiavať.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE