Prečo nevesta hádže kyticu? Spoznaj históriu tohto zvyku!

V mnohých európskych krajinách a v severnej Amerike sa na svadbách dodržiava zaujímavá tradícia. Po obrade alebo na svadobnej hostine nevesta hodí svoju kyticu za chrbát do davu slobodných dievčat. Ktorá z nich kyticu chytí, bude sa prvá vydávať alebo sa vydá do roka. Prečo nevesta hádže kyticu? Ako táto tradícia vznikla?

Pri pátraní po vzniku tejto tradície sa dostávame až do stredoveku, kedy svadobný deň a krásna nevesta boli rýdzim symbolom šťastia. A ako to už býva, poverčiví svadobčania a zvlášť potom vydaja chtivé dievčatá chceli kúsok tohto svadobného šťastia získať pre seba.

Začalo to svadobnými šatami

Jedným zo symbolov svadobného šťastia boli samozrejme svadobné šaty nevesty. Svadba v stredoveku bola raz a navždy, čiže nevesta vôbec nepočítala s možnosťou, že si šaty nechá. Základ tradície hádzania kvetinou začal tak, že nevesta utekala pred slobodnými dievčatami. Tie si chceli domov na pamiatku a tiež pre šťastie vziať kúsok, aspoň malý „zdrap" nevestiných svadobných šiat. Niekedy postačil malý prúžok látky alebo malá šnúrka, niekedy nevesta o svoje krásne šaty nadobro prišla a skončila oblečená v zdrapoch.

Prečítaj si: Akú má históriu únos nevesty? Toto si možno nevedela

hádzanie kytice

Zdroj: Shutterstock®

Dve teórie

Ďalej sa o tradíciu hádzania kyticou rozvíjajú dve teórie. Prvá súvisí so zvyšovaním ceny šiat, kedy si ich nevesta chce zachovať na pamiatku, prípadne ich odovzdať ako dedičstvo svojej budúcej dcére. Pre zvedavý dav slobodných dievčat a žien sa začínajú používať iné predmety. Hádzalo sa napr. podväzkom, ale to sa ukázalo ako nepraktické. Niektoré dievčatá totiž toľko túžili po záruke šťastia na svoju vlastnú svadbu, že sa neveste pokúšali podväzok vyzliecť skôr, než prišiel vhodný čas. Tak sa plynulo prišlo na hádzanie kytice.

Druhá teória vzniku tradície hádzania kytice rozpráva, že nevesta zahodila svadobnú kyticu, aby odlákala pozornosť dievčat a sama mohla utiecť a uchovať si svoje svadobné šaty vcelku. Kvetina totiž symbolizovala plodnosť a znamenala vynikajúcu návnadu pre všetky prítomne ženy.

Odporúčame: Najzaujímavejšie svadobné povery a porekadlá: Poznáš ich?

hádzanie svadobnej kytice

Zdroj: Shutterstock®

Svadobnú kyticu chcem na pamiatku

Američanky, ktoré si chcú svadobnú kyticu nechať na pamiatku, si nechávajú v kvetinárstve vyrobiť presnú repliku svojej, ktorú využijú na hádzanie do davu. Svoju originálnu svadobnú kyticu si tak nevesta môže usušiť a ponechať na pamiatku.

Tradícia a skutočnosť

Ak začneme pátrať po pravdivosti a spoľahlivosti tejto kvetinovej veštby, narazíme na problém. Existujú dokonca dievčatá, ktorým sa už niekoľkonásobne podarilo kvetinu chytiť, ale ich svadba je zatiaľ v nedohľadne. Na hod svojou vlastnou svadobnou kyticou stále čakajú.

Kedy hádzať svadobnú kyticu?

Keď sa rozhodnete pre hádzanie svadobnej kytice na svojej svadbe, tak si túto „aktivitu“ správne načasujte. Kytica sa po správnosti hádže po obrade a najmä po fotografovaní. Nevesty zväčša hádzanie kytice volia počas voľnej zábavy, ako súčasť programu. Prečo? Hlavne preto, že sa kytice môže pri hode mierne poškodiť alebo úplne zničiť. 

Neprehliadni: Najhoršie svadobné faux pas: Toto na svadbe určite nerob!

Aktualizovaný článok: 22.9.2022

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE