Náklady na svadbu predstavujú výrazný zásah do rodinného rozpočtu. Zatiaľ čo predtým ich z veľkej časti hradili rodičia snúbencov, dnes už táto tradícia nutne neplatí.
Svadobný rozpočet sa odvíja od počtu hostí, miesta za prenájom a ďalších nákladov spojených s výzdobou, ubytovaním hostí, zložením svadobného menu a oblečenia. Aj komorná a skromná svadba sa však môže ľahko vyšplhať na niekoľko desiatok tisíc eur. Hneď na začiatku svadobných príprav sa preto s budúcim mužom snažte náklady na svadbu odhadnúť (počítajte s rezervou naviac) a rozmyslite si, ako ich budete financovať.
Neprehliadni: Čo všetko obsahuje svadobný rozpočet? Zostavte si ho!
Rozdelenie nákladov v minulosti
Tradične sa na uhradení svadby podieľali rodičia snúbencov. Predtým sa totiž ľudia brali veľmi mladí a často ešte nemali vlastný príjem. V niektorých krajinách svadbu hradila iba rodina nevesty. Očakávalo sa totiž, že ženu po zvyšok života zabezpečí jej manžel. V hinduistickej spoločnosti v Indii sa takto postupuje dodnes a rodičia nevesty na svadbu svojej dcéry často šetria od jej narodenia.
V našich končinách pripadla tiež väčšina výdavkov na nevestinu časť rodiny, ktorá platila hostinu, svadobné šaty, svadobné oznámenia, tortu a koláčiky, hudbu, dopravu, fotografa a kvetinovú výzdobu. Snúbencom potom hradili tiež hodnotný svadobný dar, najčastejšie v podobe vybavenia do domácnosti. Rodičia ženícha zase hradili nápoje, zaplatili novomanželom svadobnú cestu a svadobný dar.
Do svojich úspor si museli siahnuť tiež samotní snúbenci. Nevesta svojmu milému kupovala svadobnú košeľu a cezpoľným hosťom hradila nocľah. Ženích svojej drahej zaplatil svadobnú kyticu a z jeho vrecka išli tiež peniaze na snubné prstene. Ďalej si platil spoločenský oblek (bez košele) a vlastnú rozlúčku so slobodou.
Kto hradí svadbu dnes?
V súčasnosti sa väčšina párov berie až v produktívnom veku, kedy obaja snúbenci zarábajú. Z tohto dôvodu si hradia svadbu prevažne z vlastných úspor a tradičné delenia už nevyužívajú. Pokiaľ v rodine panujú dobré vzťahy, rodičia snúbencom často sami ponúknu, že sa na svadbe chcú aspoň čiastočne podieľať. Častokrát pomáhajú snúbencom aspoň s úhradou zákuskov a alkoholu na svadbu. V ich réžií je dokonca aj úhrada zákuskov a alkoholu na výslužku pre hostí.
Je, samozrejme, na vás, či veľkorysú ponuku prijmete alebo si necháte finančnú stránku svadby čisto vo vlastnej réžii. Než však príspevok odmietnete, dobre si spočítajte, či ste naozaj schopní svadbu uhradiť sami. Nechcete predsa vstúpiť do manželstva s dlhom.
Ponúkli sa k uhradeniu časti nákladov rodičia len jedného vás, zatiaľ čo druhá strana taktne mlčí? Pokiaľ nie je medzi vašimi rodinami priepastný majetkový rozdiel, môže to byť príčina zbytočných rodinných problémov. Snažte sa preto situáciu s oboma stranami prebrať tvárou v tvár. Nebojte sa neplatiacich rodičov vo všetkej slušnosti požiadať aspoň o symbolický príspevok alebo naopak s vďakou odmietnite sumu tých štedrejších.
Ďalšou možnosťou, ako svadbu hradiť, je pôžička alebo úver. Obráťte sa na bankového poradcu, ktorý vám predstaví aktuálnu ponuku a odporučí vhodné možnosti. Samozrejme, musíte počítať s nutnosťou zaplatiť úroky.
Zaujme ťa: Svadobné prípravy: 7 vecí, ktoré nepotrebuješ, ale chceš (veľmi)
Aktualizovaný článok: 22.2.2023