Najväčšie porušenia svadobnej etikety: Tomuto sa určite vyhni!

Možno sú to iba maličkosti, ktoré pre vás nie sú podstatné. Ale ľahko by sa mohlo stať, že by ste sa svojím konaním niekoho dotkli. Dávajte teda na to pozor, komunikujete s okolím, pozvanými hosťami aj svojimi dodávateľmi. Najväčšie porušenia svadobnej etikety sa pritrafia aj bez toho, aby ste ich plánovali, je preto dobré tieto zásady poznať a uistiť sa, že sú všetci okolo vás spokojní.

Nezabudnite, že v papieri je sila

Svadobné pozvánky nie sú vôbec out. Nemusia byť bohato zdobené a ani z troch druhov papiera, ani nemusia vyhrávať ako hudobná pohľadnica. Stačí, že sú. Oznámiť zasnúbenie alebo dátum svadby ľuďom, ktorí vám budú chcieť prísť zagratulovať na miesto obradu, môžete aj elektronicky. Dôležitých hostí, blízkych, rodinu a priateľov ale pozývate osobne aj s pozvánkou v ruke. Ak posielate pozvánku na svadbu poštou, nezabudnite priložiť aj RSVP kartičku a obálku, do ktorej ju hostia vložia. Z pozvánky musí byť jasné, že hostí pozývate aj k svadobnému stolu alebo len oznamujete dátum a miesto svadby.

Mohlo by ťa zaujať: Svadobné šaty pre moletku: Ako si vybrať tie správne?

Najväčšie porušenia svadobnej etikety

Zdroj: Shutterstock®

Aj váš personál a dodávatelia budú počas svadby hladní

Členovia hudobnej skupiny, DJ, fotograf, kameraman, svadobné koordinátorky a všetci ostatní dodávatelia, ktorí budú dlhšiu dobu na svadbe (resp. počas jej oficiálnej časti), sú zároveň vašimi hosťami. Patrí im teda aj strava, aj nápoje. Určite nechcete, aby vám na svadbu prišla donáška pizze. Koláčiky, ktoré máte pripravené pre hostí, ponúknite aj obsluhujúcemu personálu. Nebudú to očakávať, ale celkom iste sa potešia.

Najväčšie porušenia svadobnej etikety

Zdroj: Shutterstock®

Pozdraviť sa musíte s každým hosťom (naozaj)

Aj keď máte pocit, že ste museli potriasť rukou už každému, urobte ešte jedno kolečko. Pre istotu. Jednoducho si do ruky vezmite drink a štrngnite si so všetkými hosťami. Poďakujte sa, že prišli na vašu svadbu a prehoďte zopár slov.

Nenechávajte svojich hostí osamote

Na mieste oslavy by mal byť stále niekto, kto hostí na svadbu pozýval. Môžu to byť svadobní rodičia, svadobný pár alebo nejakí poverení ľudia. Únos nevesty sa už veľmi nepraktizuje. Ak svadobný pár odchádza, tak je to väčšinou kvôli fotografiám, no nemalo by to byť na dlho.

Najväčšie porušenia svadobnej etikety

Zdroj: Shutterstock®

Single kamaráti nepatria k jednému stolu

Svadby sú skvelým miestom na spoznanie svojho budúceho partnera. Vieme to podľa amerických romantických komédií aj z praxe. Akokoľvek máte svoje dohadzovanie premyslené, pri vytváraní zasadacieho poriadku myslite na to, ako by ste sa cítili vy, ak by vás posadili k neznámym ľuďom. Ak prídu z jednej rodiny traja, usaďte ich spolu, aj keď je jeden človek single. V prípade, že musíte spojiť k jednému stolu ľudí, ktorí sa nepoznajú, usádzajte ich podľa záujmov alebo k stolu usaďte niekoho, kto bude vedieť spoločnosť zoznámiť a zabaviť.

Myslite na viacero hudobných štýlov

DJ alebo kapela? Dilema stará ako ľudstvo samo. No, možno nie až tak stará, ale v každom prípade je to dilema. Cena v tomto prípade nie je až taká rozhodujúca. Kvalitný DJ si vypýta takmer rovnako ako 6-členná kapela, a to s tým, že pre ňu sa vám zvyšuje stravná jednotka. Predpokladať, že sa všetci uspokoja s ľudovou hudbou alebo diskotékou v štýle techna, nie je šťastné riešenie. Stavte skôr na kombináciu štýlov. Nikoho tým neurazíte a časom sa ukáže, čo hostí roztancuje najlepšie.

Najväčšie porušenia svadobnej etikety

Zdroj: Shutterstock®

Nezabudnite sa poďakovať

Po svadbe je potrebné rozposlať kartičky s poďakovaním, zatelefonovať, prípadne sa poďakovať osobne. Za svadobné dary, za príhovory, za výzdobu, koláčiky, torty a iné maličkosti. Aby ste na nikoho nezabudli, urobte si zoznam hostí a ďakujte podľa neho.

Najväčšie porušenia svadobnej etikety

Zdroj: Shutterstock®

Etiketa nemá za cieľ komplikovať vám svadbu, jej prípravy ani život po nej. Skôr sa stará o to, aby ste na žiadneho hosťa nezabudli, aby boli vaši hostia spokojní a, samozrejme, aj o to, aby ste sa na konci dňa vy cítili skvelo.

Pozri tiež: Farebné svadobné šperky podľa znamení: Čo o vás prezradia

6 komentárov
Frederika Kinkorová

Frederika Kinkorová

28.07.2019 12:55

Bola som raz na takej svadbe kde si nas ledva niekto vsimol,k oznameniu sme nedostali pozvanku k stolu(hoci sme pozvani boli),na svadbe neboli ziadne kolace len torta,pri stole sme sa s polovicou ludi nepoznali...pre niekoho malickost ale myslim ze hostia si vsimnu aj ten najmensi detail

Vaše meno:

Alexandra Semanová

Alexandra Semanová

29.07.2019 13:38

Neskutočne užitočné tipy, ako sa vyhnúť svadobnému faux-pas.

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

30.07.2019 02:14

To je stále ešte nič. Ja som bola aj na takej svadbe, kde boli ženích s nevestou očividne pohádaní. Nevestini rodičia po ženíchovi vrčali, nevesta sa k nim pripojila a chudák ženích to napriek všetkej snahe nedokázal zachrániť. Toto bolo najväčšie faux pas, aké môže byť. Atmosféra bola dusná, zábava viazla a cítili sme sa tam nepríjemne..

Vaše meno:

Erika Semanová

Erika Semanová

11.08.2019 15:41

Tento článok je TOP.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

13.08.2019 22:41

Rada som si prečítala

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

07.04.2021 10:22

Veľmi užitočné rady :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE