Zrušená svadba kvôli vírusu: Ako postupovať ďalej?

Ráno si pustíte televízor. Správy o šíriacom sa koronavíruse. Popri tom si chystáte raňajky a premýšľate, koľkí z vás sa dotkli vášho pečiva. Prešla vás chuť.

Otvoríte si na telefóne sociálnu sieť. Pribudli ďalší nakazení. Pozriete von z okna. Zbadáte suseda, ako s celou rodinou vykladá z auta asi pätnásť plných nákupných tašiek. Pokrútite hlavou a zahľadíte sa do diaľky. Do očí vám skočí obrovský billboard a reklama na najúčinnejší dezinfekčný prostriedok. Keď si však spomeniete na suseda, ktorý má ten istý výhľad, tak asi v obchodoch v okruhu dvoch kilometrov žiadny prostriedok už nenájdete. A ani cestoviny, toaletný papier a možno ani múku.

Odpijete si z kávy a vzdychnete si pri pohľade na stolový kalendár. V červenom srdiečku označený dátum. Ostávajú dva týždne. Všetko nachystané, zálohy zaplatené. Pozvánky vytlačené, obrúčky s vygravírovaným dátumom zaplatené a šaty upravené. Nepremýšľate nad tým či máte plnú chladničku alebo kedy zase pôjdete do práce. Vás len trápi jedna otázka: čo so svadbou?

1:0 pre koronavírus

Nebudeme si klamať. Svadba je náročnou záležitosťou. Od prvotného plánovania, určenia si rozpočtu, nájdenia vhodného priestoru, výberu svadobných šiat i dátumu, až po pozvánky pre hostí, kaderníčku, svadobné auto, kvety, výzdobu. Mnohé z vás vedia, o čom hovoríme. Svadba nie je mesačná záležitosť. Niektoré nevesty plánujú svoju vysnívanú svadbu aj rok a viac dopredu. Mladé páry si berú pôžičky, zadlžujú sa, aby tento ich deň bol naozaj výnimočným. 

A zrazu príde niečo nečakané. Vírus. Nepríjemná, šíriaca sa choroba, ktorá zmarí všetky naše svadobné plány. Začnú sa zatvárať školy, podniky, obchodné centrá, inštitúcie upravia svoje úradne hodiny. A zakážu aj svadby. Čo teraz? Vrátia mi peniaze? Čo mám robiť?

Pozri aj: Nevesty, nezúfajte! Spoznajte 7 tipov, ako ušetriť pri plánovaní svadby!

Svadobné poistenie

Zdroj: pinterest.com

Nenechajte nič na náhodu

Ak aj vy patríte do skupiny budúcich neviest, tak až teraz začnú pre vás prebdené noci plné obáv a stresu. Možno si vravíte, prečo práve mne sa to muselo stať. Pravdaže, niečo také ako je vírus sa predvídať nedá. Plakať alebo trieskať si hlavu o stôl je úplne zbytočné. 

Veľmi rozumným riešením pri plánovaní svadby je rozhodnúť sa pre svadobné poistenie. Mnohí o ňom možno počujete prvýkrát. Na Slovensku sa ročne zosobáši takmer dvadsaťsedemtisíc párov. Napriek tomu o takýto druh poistenia zatiaľ nie je veľký záujem. V krajinách ako Veľká Británia je svadobné poistenie úplne normálnym postupom. Britov svadba vyjde v priemere dvadsaťjeden tisíc euro. Predstavte si, že by sa niečo pokazilo. Áno, svadba sama o sebe je nákladná a veľa z nás sa snaží ušetriť kde sa dá. Avšak, keď nastane taká neočakávaná situácia ako práve teraz, tak možno stratíme omnoho viac ako tie peniaze navyše, ktoré sme zaplatili poisťovni.

Čo zahŕňa svadobné poistenie? Takéto poistenie kryje náklady na veci, ktoré sa skutočne neplánovane vyskytnú v daný deň. Napríklad si ženích náhodou zlomí nohu tesne pred svadbou alebo v deň svadby a samotná svadba sa nemôže konať, tak všetky storno poplatky za zrušenie termínu a vybavenie nového termínu svadby sú kryté práve týmto poistením.

Okrem chorôb, úrazov a extrémneho počasia, ktoré ovplyvňuje váš svadobný deň, je tu tiež možnosť, že ľudia, ktorých služby ste si zaplatili, aby váš deň bol výnimočný, nedodržia čo sľúbili. Môžu to byť cateringové spoločnosti alebo spoločnosť, ktorá má dodať svadobné auto.

Potom sú to veci, bez ktorých sa svadba jednoducho nezaobíde – svadobné šaty a obrúčky. Svadobné poistenie môže pokryť aj tieto detaily v prípade, že sú poškodené, stratené alebo ukradnuté a zaplatí buď ich opravu alebo výmenu – v závislosti na situácii. Podľa nášho prieskumu svadobné poistenie zatiaľ ponúka len jedna poisťovňa na Slovensku.

Čo teraz

Zdroj: pinterest.com

No, to je síce pekné, ale čo teraz spravím ja?

Svadobná sezóna sa tento rok nerozbehla veľmi ideálne. Majitelia reštaurácií, kultúrnych priestorov, viníc, stodôl a svadobných podnikov si trhajú vlasy, dídžeji odkladajú do krabice svoj dídžjský pult a fotografom pribudli najmenej tri hlboké vrásky na čele. Súčasná situácia sa bezpochyby dotkla každého, kto pracuje vo svadobnom priemysle. 

Vás však najviac trápi čo bude s vami a vašou svadbou. Mám ju zrušiť? Vrátia mi zálohu? Alebo vyberieme iný termín? Kedy však toto všetko skončí? Hlavu máte plnú otázok, na ktoré vám však nikto nedá jednoznačnú odpoveď. 

Keďže neexistuje zákon, ktorý pojednáva o podmienkach pri zrušení, preložení svadby z dôvodu neovplyvniteľných situácií, všetko závisí na dohode so zariadením, poskytovateľom služieb. Preštudujte si zmluvu, ktorú ste uzavreli s danou osobou a zistite či neobsahuje nejaké skutočnosti týkajúce sa výskytu nečakanej situácie či vrátenia zálohy. 

Aké máte teda možnosti? V prvom rade čo najskôr kontaktujte zariadenie, kde sa bude vaša svadba konať. Prediskutujte možno preloženia svadby, zrušenia termínu s tým, že ak sa situácia upokojí, dohodnete si iný dostupný termín.

Ďalším riešením je aj úplne zrušenie termínu s tým, že vám zariadenie zálohu nevráti, ale poskytne vám ju vo forme kreditu, ktorý si môžete vyčerpať tým, že sa pôjdete do reštaurácie najesť a takto si vlastne zálohu vyčerpáte. Ako sme už vyššie písali, všetko však záleží na dohode. Nie je to jednoduchá situácia ani z pohľadu poskytovateľa služieb, ale predsa sme ľudia a nájdeme nejakú spoločnú cestu. Vzniknutá nepríjemná situácia nie je vinou nikoho z nás. A určite nepatríme k tým, ktorí chcú svojich svadobných hostí vystavovať riziku nákazy za cenu vysnívanej svadby.

Ďalšou možnosťou je nerušiť sobáš, iba miesto vašej svadobnej hostiny. Informujte sa na danej matrike, úrade či vás budú môcť zosobášiť. Zatiaľ by s tým problém byť nemal, s tým že vám povolia len svedkov, maximálne rodičov, sestru. Nepremýšľajte teraz o tom, čo z vytlačenými oznámeniami. Keď sa všetko upokojí, môžete zorganizovať svadobnú hostinu a jednoducho k pozvánkam priložte lístok s novým dátumom a s nejakým vtipným vysvetlením.

Aj vy ste sa mali vydávať v najbližších mesiacoch a stalo sa vám niečo podobné? Zanechajte nám komentár a podeľte sa s nami o vaše skúsenosti.

2 komentárov
Mária Chromíková

Mária Chromíková

07.04.2021 09:18

V dnešných časoch je dobré pri plánovaní svadby rozhodnúť sa pre svadobné poistenie.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

07.04.2021 20:41

Áno tiež sme museli kvôli tomu svadbu preložiť na neurčito, ale našťastie sa dalo s každým dohodnúť a neboli sme nijako stratoví.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE