Dlhý, čipkovaný, vintage? Ktorý svadobný závoj si vybrať?

Výber svadobných šiat je pre každú nevestu výnimočným, ale i trochu stresujúcim dňom. Koľko treba schudnúť v bokoch? A čo ten chrbát natlačený v korzete? Ako zhodím päť kilogramov za dva mesiace? No, milé nevesty, priznajme si, pre niektoré z nás je naozaj ťažké vybrať si šaty, ktoré nám výborne sadnú, páčia sa nám a nevyžadujú šesťkrát do týždňa hodinové tréningy a tvrdú diétu. 

A čo neodmysliteľne patrí k svadobným šatám? No predsa svadobný závoj. Elegantný doplnok, ktorý dodá celému vášmu vzhľadu neskutočný šmrnc (a zakryje širší chrbát a malé nedostatky). Dlhý vintage svadobný závoj, svadobné závoje zdobené, organza závoj, čipkový dlhý svadobný závoj, dvojvrstvový svadobný závoj, španielska čipka - dnes je výber skutočne široký a vo svadobných salónoch môžete nájsť množstvo typov svadobných závojov, preto si každá nevesta nájde ten svoj vysnívaný módny doplnok.

Svadobný závoj patrí medzi najnáročnejšie svadobné doplnky. Mnohé z neviest dnes skôr preferujú kvetinové čelenky, trblietavé sponky, zdobené doplnky do vlasov alebo moderné mašle. Avšak mnohé z nich stále rady stavia na klasiku a volia krásny svadobný závoj.

Aký si vybrať, aby sa dokonale hodil k vašim vysnívaným svadobným šatám? Existuje množstvo druhov závojov s rôznou dĺžkou i zdobením. Od krátkych, lemovaných čipkou až po dlhé katedrálne. Poďme si predstaviť niekoľko druhov závojov. Vďaka tomuto jednoduchému prehľadu vám pomôžeme vybrať ten pravý.

Pozri: Svadobné šaty ako umelecké dielo - také niečo ste ešte nevideli!

História a symbolika svadobného závoja

Závoj je najromantickejší zo všetkých svadobných doplnkov a zahaľuje nevestu rúškom tajomstva. Často slúži ako dokonalé zakončenie svadobných šiat

Vedeli ste, že história svadobného závoja siaha až do starovekého Ríma? Ľudia vtedy verili, že zlí duchovia a démoni by mohli byť priťahovaní krásou nevesty, preto zakrývali tvár nevestám závojom, aby ich zmiatli a odohnali. 

Niektorí hľadajú jeho pôvod v dohodnutých sobášoch, kedy vďaka závoju ženích nemohol vidieť svoju nevestu pred obradom, a tak odstúpiť od zmluvy. V stredoveku predstavoval nevestin závoj symbol čistoty, skromnosti, zdržanlivosti a zároveň bol vyjadrením nevestinej odovzdanosti a poslušnosti voči svojmu budúcemu manželovi. Nevestin závoj bol vo viktoriánskej ére znakom spoločenského postavenia. Bohatstvo nevesty sa určovalo podľa hmotnosti, dĺžky a materiálu závoja.

Odhrnutie závoja ženíchom znamená, že pár môže vstúpiť do fyzického vzťahu. Ide o symbol porušenie nevestinej čistoty a cudnosti.

Dnes na moderných svadbách predstavuje závoj módny doplnok. Zväčša sa už nenosí kvôli jeho symbolickému významu.

Krátky závoj

Zdroj: pinterest.com

Závoj do tváre

Existujú rôzne dĺžky svadobného závoja - od tých ťahajúcich sa zopár metrov po neveste až po kratšie modely. Závoje do tváre predstavujú pôvabné krátke závoje, ktoré jemne zakrývajú čelo a vrchnú polovicu tváre, sú elegantným a romantickým prvkom. Tzv. bird cage (v preklade vtáčia klietka) je zväčša vyrobený zo sieťoviny a je najčastejšie pripevnený ku klobúkom, čelenkám alebo hrebienkom do vlasov. Tento druh závoja s hodí ku čipkovaným šatám siahajúcim do polovice lýtok alebo k mini šatám v štýle šesťdesiatych rokov. Ak ste milovníčkami vintage štýlu, tak tento závoj je pre vás ako stvorený.

Závoj Blusher vyrobený z tylu siahajúci po bradu a zakrývajúci celú tvár, býva súčasťou dlhého závoja, ale nosí sa často aj samostatne. Tento krátky závoj do tváre dodáva tajomný vzhľad a prináša chvíľku napätia, keď ho ženích odhŕňa neveste z tváre pri prvom bozku. 

Závoj po lakte

Zdroj: pinterest.com

Závoj po lakte

Závoj lakťovej dĺžky je stredne dlhý typ závoja, ktorý siaha po lakte. Pripevnený vysoko na hlave spolu s drdolom perfektne zapadá do svadby v štýle retro a šesťdesiatych rokov. Tento svadobný závoj odporúčame nosiť pri ľahkej letnej svadbe niekde v záhrade alebo v areáli kaštieľa. Netrápte sa teda s dlhým, ťažkým závojom počas horúcich dní, o ktorý sa môže potknúť niektorý z vašich hostí. 

Pozri aj: Trendy svadobné šaty pre rok 2024 - nechajte sa očariť úchvatnými modelmi

Po končeky prstov

Zdroj: pinterest.com

Po končeky prstov

Stredne dlhý závoj, ktorého dĺžka siaha niekoľko centimetrov pod pás, mierne nad alebo pod úrovňou, kde dosahujú vaše prsty, keď máte ruky vbok. Vďaka dĺžke je tento závoj univerzálny a vhodný pre bežné i formálne svadby. K dlhým, pod kolená, k zdobeným či jednoduchším šatám, rozpusteným, vyčesaným alebo zapleteným vlasom – tento závoj sa jednoducho hodí ku všetkým druhom svadobných šiat a účesom. 

Kaplnkový a katedrálny

Zdroj: pinterest.com

Kaplnkový a katedrálny závoj (svadobné závoje kostolné)

Niektoré závoje dostali mená podľa toho, kde sa nosili. Kaplnkový závoj, podľa názvu, nevesty nosili počas formálnejších svadieb v menšom kostole alebo kaplnke. Jeho dĺžka siaha až po zem, dokonca i niekoľko centimetrov za šatami. Tieto závoje sú často zdobené čipkou alebo komplikovanou výšivkou. Hrubší závoj je modernejšou a minimalistickejšou verziou tohto nadčasového doplnku.

Katedrálny závoj patrí medzi najdlhšie závoje, ktoré presahujú i vlečku šiat a ťahajú sa pol metra i viac za nevestou. Vyzerajú naozaj pompézne a každá nevesta sa cíti ako pravá princezná. Nevýhodou týchto závojov je, že pri jeho nosení je potrebná pomoc pri premiestňovaní či rozťahovaní. Katedrálny závoj sa hodí k dlhým svadobným šatám i šatám Á-čkového strihu.

Vídame ich, najmä katedrálny závoj, u neviest z panovníckych rodín. Avšak pokojne po nich siahnite aj vy. Ak volíte svadobné šaty bez vlečky, ktorá je akurát tak krásna na fotkách, no chcete sa cítiť ako princezné, tak siahnite práve po takomto dlhšom závoji. Ten vám vlečku nahradí a vy si ho po obrade môžete zložiť. 

Závoj juliet

Zdroj: pinterest.com

Závoj Juliet cap

Závoj, ktorý je omotaný okolo temena hlavy alebo čela a vytvára vzhľad v tvare klobúka, je vhodný najmä pre nevesty, ktoré si vysnívali svoju svadbu s vintage tematikou. Videli ste film Great Gatsby? Tak závoj s názvom Juliet cap sa hodí presne na svadby v tomto dekadentom štýle vyššej vrstvy v dvadsiatych rokoch. Skombinujte tento závoj so slip svadobnými šatami (jednoduché hodvábne šaty so špagetovými ramienkami) a preneste sa do bohémskeho obdobia.

Zaujme Ťa: Nevesty nutne čítať - 5 dôvodov prečo toto neprehliadnite!

Španielska mantilla

Zdroj: pinterest.com

Španielska Mantilla

Ak hľadáte závoje zdobené čipkou, určite vsaďte na romantickú mantillu. Tradičný španielsky závoj (španielska čipka) je jednovrstvový, lemovaný čipkou, okrúhleho alebo oválneho tvaru. Mantilla sa nosí priamo na vrchu hlavy, niekoľko centimetrov od vlasovej línie alebo môže prekrývať i tvár. Tento štýl svadobného závoja je obľúbenou voľbou pre nevesty, ktoré dávajú prednosť skromnejšiemu vzhľadu alebo chcú jemne zahaliť svoje ramená z náboženských či kultúrnych dôvodov.

Čipkový lem na závoj

Tento svadobný doplnok nevesty v podobe španielskej Mantilly si môžete nechať i vyrobiť. Zaobstarajte si závoj (dlhý, stredne dlhý, vintage závoj) a šikovná krajčírka vám ho dokáže ozdobiť čipkou. 

Svadobný závoj

Zdroj: pinterest.com

Ďalšími druhmi závojov je napríklad tzv. waltz veil alebo baletný závoj, ktorý siaha niekde medzi kolena a členky. Tento závoj je výbornou voľbou pre drobnejšie nevesty a tie, ktoré hľadajú romantický a ultra ženský doplnok ku svojim svadobným šatám.

Staviť môžete takisto na jednoduchý jednovrstvový, ale veľmi jemný a elegantný závoj či nežný padavý závoj s riasením. Poprípade voľte čistý hladký závoj, ktorý bude lichotiť všetkým svadobným šatám.

 

INŠPIRUJTE SA: Svadobné závoje

Svadobné závoje kostolné

Závoj

Zdroj: PINTEREST/esteecouture.com

Vintage svadobný závoj s čipkou

Závoj

Zdroj: PINTEREST/chicvintagebrides.com

Španielska čipka

Závoj

Zdroj: PINTEREST/tonifederici.com

Dvojvrstvový svadobný závoj

Závoj

Zdroj: PINTEREST/jjshouse.com

Svadobný závoj s čipkou

Závoj

Zdroj: PINTEREST/fabulousfrocksbridal.com

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE