Lacné svadobné fotografie: Výhra alebo risk?

Zvažovali ste, ako ušetriť na svojej svadbe? Ste so sebou spokojní, lebo ste našli konečne fotografa, ktorý vás nestojí polovicu rozpočtu a viete tak ušetriť? Aj keď sa vám možno zdá, že je to to najlepšie, čo sa vám mohlo stať, mali by ste sa mať na pozore. Lacné svadobné fotografie totiž môžu byť niekedy výhrou, no na druhej strane predstavujú riziko, ktoré zrejme nechcete, aby vybuchlo hneď po svadbe.

Mačka vo vreci

Problémom svadobných fotografov je to, že poskytujú vlastne službu, ktorú v čase objednávania nemáte možnosť vyskúšať. Poviete si, že ste videli jeho doterajšiu tvorbu a to vám zatiaľ stačí. Videli ste však toho dosť? Neukázal vám len svojich 10 najlepších fotografií za 5 rokov praxe, ktorú by mal mať? Má váš fotograf webovú stránku, Instagram alebo stránku, registrovanú na facebook-u?

V takom prípade si nemôžete byť istí, či tieto fotky napríklad nevytvoril za dokonalých podmienok na nejakom workshope, kde mal možnosť si všetko natrénovať a vyskúšať za prítomnosti profesionálov. Vaším cieľom je vidieť fotky z reálnych svadieb, na ktorých si musel poradiť aj s nie práve najlepšími podmienkami a prispôsobiť sa im počas toho, ako sa vyvíjal večer. 

Bude sa ti páčiť: Svadobné fotenie: Dá sa na ňom ušetriť?

zopár svadobných fotografií

Zdroj: Depositphotos

Potenciálne riziká

Zamýšľali ste sa už aj nad tým, prečo sú tieto fotky také lacné? Možno je to preto, že nedisponuje dostatočnými skúsenosťami, potrebnou technikou, používa lacné a nekvalitné vybavenie najmä čo sa týka svetla či nesprávne zálohuje fotky počas fotenia. Odborníci totiž využívajú dvojitý systém zálohovania, aby vás v prípade problémov nesklamali. Poviete si, že každý musel niekde začať a že nedostatok skúseností pre vás nepredstavuje žiadny problém.

Tento fotograf však nemusí vedieť, ako dať preč rušivé elementy a zachytávať len tie správne a lichotivé uhly jednotlivých osôb. Nemá zvyk a cit pre detail a možno ani netuší, čo bude na vašej svadobnej hostine nasledovať. V takomto prípade sa vám môže bohužiaľ stať, že po svadbe zistíte, že sa mu nepodarilo zachytiť všetky významné momenty vašej svadby. O to viac vás to bude mrzieť, keď si uvedomíte, že toto by sa profesionálnemu fotografovi nestalo.

lacné svadobný fotograf

Zdroj: Depositphotos

Dlhá cesta fotografií ku svojim majiteľom

Ak už aj máte svoju svadbu za sebou, vyhrané ešte nemáte. Práve čakanie na fotografie je častým problémom, s ktorým sa musia mladomanželia popasovať. V prípade, že sa rozhodnete na svojho fotografa zatlačiť, zvyčajne dostanete odpoveď, že sa foteniu venuje iba ako svojmu hobby, takže musí každý deň chodiť do práce. Tým pádom venuje úprave fotiek svoj voľný čas, takže to nejaký čas potrvá. Z tejto situácie si však stále môžete zobrať niečo dobré, pretože aspoň viete, že na ich úprave pracuje a nedal vám k dispozícii neupravené fotografie alebo iba umelo nahodený filter na celom svadobnom albume.

Bude sa ti páčiť: Svadobné video: Dá sa na ňom vôbec ušetriť?

dlhé čakanie na fotky

Zdroj: Depositphotos

Možné scenáre

Bohužiaľ, svadobné fóra sú plné nahnevaných recenzií mladých párov, ktoré ľutujú, že na svojich fotografiách šetrili. Medzi najčastejšie opakujúce sa sťažnosti patria:

- fotky sme nevideli a to už ubehli 4 mesiace od svadby,
- fotky sú zvláštne a nepáčia sa nám,
- fotky z kostola sú tmavé, takže nás na nich nie je veľmi vidno,
- chýbajú nám fotky s rodinou a svadobnými hosťami, pretože na to fotograf zabudol.

hrozné fotky

Zdroj: Depositphotos

Čo ukrýva vysoká cena profesionálnych fotografov

V prípade, že by ste sa neulakomili na lacnejšiu alternatívu, profesionálny fotograf by vás obdaril určite iným prístupom. Ako prvé by sa s vami rád stretol a prebral všetko potrebné. V prípade exteriérového aj interiérového fotenia fotografi požadujú obhliadku, aby vedeli, do čoho idú a mohli sa na tieto podmienky adekvátne pripraviť. Posledným bodom je určite profesionálna retuš a úprava fotiek, ktoré bude mať rýchlo k dispozícii, veď vaši svadobní hostia na tieto fotografie už netrpezlivo čakajú.

2 komentárov
Vlasta Mesárošová

Vlasta Mesárošová

09.12.2018 22:19

My sme mali celkom inú skúsenosť. Bratranec si objednal drahého- dobrého fotografa na svadbu. V podstate fotky boli pekné, ale..... Súbežne s profi fotografom fotil aj môj syn. Fotky od neho boli krajšie. Mal oko na krásne zaujímavé zábery, bolo v nich niečo navyše. Myslela som si, že túto svoju danosť, talent využije a bude fotiť. Žiaľ nie, Škoda, jeho fotky majú dušu.

Vaše meno:

Lucia Šintálová

Lucia Šintálová

20.09.2019 13:12

Nás fotil kamarát, ktorý má fotografovanie len ako koníček a boli sme veľmi spokojní, fotky boli prirodzené.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE