Ako vybrať vhodný svadobný oblek? S našimi tipmi to zvládneš!

Počas svadobných príprav je hlavnou záležitosťou výber nevestiných bielych šiat. Ženíchov oblek sa spravidla dostáva do pozadia, a to je veľká škoda. Svadobný deň je totiž dôležitým medzníkom nielen v živote nevesty, ale i ženícha. Aj on si zaslúži dokonalý oblek, ktorý mu náramne pristane. Ako vybrať vhodný svadobný oblek? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré sa oplatí prečítať.

Strih obleku, ktorý zodpovedá typu vašej postavy

Nie ste zvyknutý chodiť v obleku a keď si ho oblečiete, cítite sa v ňom celý nesvoj? Možnože za to môže strih, ktorý nesedí typu vašej postavy. Pri výbere pánskeho svadobného obleku je preto dôležité začať práve v tomto bode.

Vyberte si taký oblek, ktorého strih zodpovedá práve typu vašej postavy. Ak ste vysoký a štíhly, stavte na pánsky oblek strihu slim fit. Tento vypasovanejší strih vašu postavu opticky vyrysuje, vďaka čomu budete pôsobiť veľmi elegantne. Pristane vám tiež oblek typu ultra slim fit. Tento veľmi úzky strih veľmi tesne obopne vaše telo a zvýrazní vašu štíhlu siluetu.

Ak máte klasickú postavu alebo širšiu hruď, väčšie bruško či stehná, tou správnou voľbou je pre vás voľnejší strih typu tailored fit. Práve tento pohodlný strih vám zoštíhli a vytvaruje postavu a navyše vám umožní voľnosť pohybu. Na svadbu si môžete vybrať tiež oblek typu regular fit, ktorý je bežnou a univerzálnou strihovou líniou. Vynosia ho hlavne muži silnejšej postavy.

Okrem samotného strihu obleku by ste sa mali prednostne zamerať tiež na spodnú chrbtovú časť saka. Môže mať jeden alebo dva rozparky, ktoré ovplyvňujú vašu celkovú vizáž. Aj keď sú prijateľné oba varianty, na svadbu si radšej vyberte sako, ktoré má rozparky dva.

Pozri aj: Svadobný smoking, oblek, frak alebo žaket: Ktorý je ten pravý?

svadobný oblek

Zdroj: Shutterstock®

Ako spoznáte, že vám oblek sedí?

Či bude daný oblek zodpovedať typu vašej postavy, zistíte len vtedy, keď si ho oblečiete. Zvlášť v prípade, ak si svoj svadobný oblek nenechávate šiť na mieru, ale kupujete si ho v bežnej konfekcii, dajte pozor na nasledujúce.

  • Sledujte pozorne, či vás oblek nikde neškrtí. Pri podrepe či sadnutí by ste nemali cítiť žiadne pnutie.
  • Keď si v obleku čupnete a následne postavíte, nohavice vám musia samé zísť dole. V opačnom prípade sú vám príliš upnuté.
  • Svadobný oblek vám musí sedieť správne v ramenách. Pri oblečení saka (prípadne vesty) nesmiete v ramenách cítiť žiadne pnutie a musíte zapnúť všetky gombíky saka.
  • Sako, ktoré tvorí súčasť svadobného obleku, vám nesmie byť príliš krátke. Jeho dĺžka by mala siahať pod váš zadok.
  • Dôležitá je tiež dĺžka rukávov. Pri narovnaných rukách by mali siahať po vaše zápästie, a to bez prípadných záhybov a stláčania látky.
  • Čo sa dĺžky nohavíc týka, nemali by byť ani príliš dlhé, ani krátke. Ich ideálne dĺžka dolieha mierne na topánku a vytvára jeden záhyb.

Vyberte si dvojdielny či trojdielny oblek

Pánsky svadobný oblek si vyberajte nielen podľa strihu, ale aj podľa ďalších dôležitých kritérií. Je len na vás, či sa rozhodnete pre dvojdielny alebo trojdielny oblek. Dvojdielny pánsky oblek sa skladá zo saka a nohavíc. Trojdielny, vďaka ktorému budete na svadbe pôsobiť mužnejším dojmom, okrem saka a nohavíc zahŕňa aj vestu šitú z oblekového materiálu.

Ak sa rozhodnete pre trojdielny oblek, vaša voľba vám prinesie jednu veľkú výhodu. Keď sa po svadobnom obrade premiestnite na svadobnú hostinu, môžete si dať dole sako a zostať iba vo veste. A to bez toho, aby ste porušili svadobnú etiketu.

svadba oblek

Zdroj: Shutterstock®

Farba obleku ovplyvní vašu celkovú vizáž

Tmavomodrý, svetlomodrý, šedý či čierny. To je výpočet tých najtypickejších farieb pánskych svadobných oblekov. Farbu obleku vždy starostlivo zvážte, pretože podstatne ovplyvňuje váš celkový vzhľad. V každom prípade by ste mali vedieť, že ako ženích budete vždy najlepšie vyzerať v tmavomodrom obleku. V prípade uvoľnenejšej svadby môžete staviť aj na svetlejšie odtiene modrej. Veľkým otáznikom je pánsky svadobný oblek v bielej farbe. Podľa stylistov sa táto farba obleku hodí len tmavším typom mužov. Ak ste teda svetlejší typ s blond vlasmi, tak na taký svadobný oblek radšej zabudnite, lebo v ňom nevyniknete.

Zlaďte outfit s nevestou

Počas svadobného dňa budete s nevestou tvoriť súvislý pár, preto by ste mali spoločne popracovať tiež na zladení svojich svadobných outfitov. S farbou šiat a doplnkov zlaďte predovšetkým svoju kravatu, motýlika alebo tiež vreckovku vo vrecku saka.

Čo sa týka farby košele, v tomto ohľade rozhodne príliš neexperimentujte a košeľu sa nikdy nesnažte zladiť s outfitom svojej vyvolenej. Ideálnou farbou svadobnej košele je čisto biela, prípadne champagne či ivory. Na svoju svadbu si kúpte radšej dve rovnaké košele. V prípade, že sa v priebehu svadobného dňa spotíte, môžete sa ihneď prezliecť do novej.

košeľa na svadbu

Zdroj: Shutterstock®

Nepodceňujte ani výber košele

Výber správneho typu košele je rovnako dôležitý ako výber samotného svadobného obleku. Čo konkrétne by ste mali brať okrem farby do úvahy?

  • Strih košele. Vyberajte medzi moderným strihom slim fit alebo klasickým rovným strihom regular fit. Vypasovaný strih slim fit je vhodný pre štíhlejšie typy postáv. Naopak, v klasickom strihu schováte všetky problémové partie, ktoré nechcete dávať na obdiv.
  • Zamerajte sa aj na tvar goliera. Vyberte si klasický golier typu kent. Na svadbu sa hodí aj otvorenejší golier typu cuteway, označovaný aj ako francúzsky. V každom prípade zabudnite na golierik typu button-down, ku ktorému sa spravidla nenosí kravata.
  • Svadba je mimoriadnou záležitosťou. Preto si vyberte takú košeľu, ktorá má manžetové gombíky. Klasické gombíky na tento obrad rozhodne nepatria.
  • Dôležitý je aj materiál košele. Vyberte si takú košeľu, ktorá je vyrobená z vysokého podielu bavlny (najmenej 70 percent a viac) s prímesou polyesteru. Táto látka je príjemná na nosenie, nekrčí sa a navyše je dostatočne priedušná.

Nevesta a ženích: Pár číslo jedna

Pamätajte si, že spolu s nevestou tvoríte na svadbe pár číslo jedna. Nikto ďalší by na vašom svadobnom obrade nemal vyzerať lepšie než vy. K výberu svadobného obleku preto pristupujte s naozaj veľkou starostlivosťou. Žení sa predsa spravidla len raz v živote.

Neprehliadni: Svadobný oblek pre štýlového muža: Čo tak zabudnúť na klasiku?

svadobný oblek

Zdroj: pinterest.com/lovemydressblog/

oblek pre ženícha

Zdroj: pinterest.com/onefabday/

ženích

Zdroj: pinterest.com/junebugweddings/

oblek

Zdroj: pinterest.com/lovemydressblog/

oblek pre muža

Zdroj: pinterest.com/heyweddinglady/

svadobný smoking

Zdroj: pinterest.com/theunstitchd/

Aktualizovaný článok: 31.3.2023

3 komentárov
Jana Komadová

Jana Komadová

15.02.2020 21:42

výberu svadobného obleku preto pristupujte s naozaj veľkou starostlivosťou

Vaše meno:

Erika Semanová

Erika Semanová

20.02.2020 16:51

Skvelé tipy, ako si vybrať vhodný a ideálny svadobný oblek.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

08.04.2021 11:27

Osobne sa mi páčia modré obleky, k tomu hnedé topánky, nejaká zaujímavá vesta, viazanka a košeľa identická vo farbe svadobných šiat nevesty :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE