História svadobnej kytice a jej význam: Prečo je oknom do duše?

Nevesta ako zo žurnálu. To nie sú len šaty, šperky a vlasové doplnky. Svadobná kytica nevesty dotvorí dokonalú vizáž. Hoci posledné tri desaťročia držia prím ruže všetkých prirodzených farieb aj vyšľachtených tónov, v historickom kontexte sú len pominuteľnou, no pravidelne sa opakujúcou záležitosťou.

Prapôvod kytice v dobe rytierov

Svadobná floristika má dlhoročnú tradíciu. Pôvod kytice, ktorú drží v ruke žena sľubujúc ÁNO až naveky, sa datuje už v stredoveku. Symbolika lásky až za hrob bola stelesnená v rytierskych turnajoch, kedy šľachtici pre svoju milú dámu bojovali so zbraňou v ruke a neváhali aj zomrieť. Kytica, ktorú rytieri dáme svojho srdca pred zápasom sami priniesli, aby ju po víťazstve hodenú opätovne zachytili, má vyjadriť túžbu a plodnosť ženy. Táto obyčaj sa vzápätí dostala až pred oltár a zachovala sa dodnes.

Neprehliadni: Svadba bez snubných prsteňov: Áno alebo nie?

kytica nevesty

Zdroj: Shutterstock®

História kytice

Nie je možné s istotou povedať, aké druhy kvetov boli na svadbách sedliackych a chudobných prítomné v čase baroka, rokoka či renesancie. Možno sa len domnievať, že išlo o rastliny v kvitnúcej forme ako nevädze, margarétky alebo slnečnice, ktoré sa bežne nachádzali v lesných a lúčnych pôdnych fondoch. Hoci ľudia verili, že kytica nevestu ochráni pred zlými duchmi, dôležitým kritériom pre jej vyhotovenie bola dostupnosť zadarmo v rámci vegetačného obdobia. V šľachtickom podaní zdobili nevesty okázalé väzby ľalií, tulipánov, narcisov, kosatcov a na kráľovských a medzinárodných svadbách modrej krvi boli hitom cudzokrajné exotické orchidey. Platilo tu jednoduché pravidlo, čím viac kvetov a vôní, tým bohatšia svadba.

Kvetinové hity naprieč storočím

60. roky: previsnuté kytice z gerber a antúrie, jednofarebné

70. roky: trojuholníkový štýl väzby z karafiátov a antúrie, vrátane listovej zelene

80. roky: okrúhle väzby z gerber a ruží, pestrofarebné

90. roky: väzba v tvare kvapky z ruží

Prelom storočia: previsnutá kytica z ruží v kombinácii s fréziami

2010: okrúhle väzby viacdruhové, pestrofarebné

Aktuálne: strapaté, rozvoľnené, s použitím okrúhlych kompaktných kvetín, stálicou sú ruže, absolútnym hitom orchidey, pivonky a frézie

Farebný hit tohtoročnej sezóny: fialová, ružová, smotanová variácia

svadobná kytica pre nevestu

Zdroj: Shutterstock®

Typológia neviest podľa kvetov

Svadobná kytica je oknom do duše nevesty. Nemáme síce doktorát zo psychológie, ale je dokázané, že rôzne druhy kvetov sú späté s ľudskými vlastnosťami, nevesty nevynímajúc. Čo o nich na prvý pohľad vypovie?

 • RUŽA je voľbou nevesty, ktorá je nežná, romantická, má srdce na dlani a je typicky rodinný typ.
 • KALA sa hodí k neveste, pre ktorú je dôležitá vernosť a svojho muža miluje s najväčšou oddanosťou.
 • PIVONKA padne žene vášnivej, ktorá vie, čo chce a nebojí sa výziev. V láske hrá prvé husle, vždy má šmrnc a štýl.
 • ORCHIDEA pristane žene elegantnej, zmyselnej, milujúcej luxus a prestíž.
 • ĽALIA patrí žene, ktorá je predurčená byť skvelou matkou a gazdinkou, je veľmi sexi, ale rovnako tak je to seriózna a dôveryhodná partnerka.
 • TULIPÁN vyhľadávajú ženy príjemné, obľúbené v spoločnosti pre svoju miernu povahu a nekonfliktnosť. Muži na nich milujú všetko – chápajúci prístup k životu a nadhľad.
 • KOSATEC je symbolom viery a vnútornej sily. Obľubu nájde u žien, ktoré majú rady poriadok a sú zdravo sebavedomé, nezľaknú sa žiadnej výzvy.
 • GERBERA padne ako uliata žene jemnej, tichej a mierumilovnej, ktorá miluje tradície a je tolerantná.
 • FRÉZIA je ideálna pre dievča nespútané konvenciou, ktoré neskrýva svoju túžbu a divokosť, ale svojmu mužovi vie vytvoriť čarovný domov.
 • HORTENZIE patria do rúk žien, ktoré sú empatické a s každým si rozumejú. 
 • KONVALINKA prináša nevestám odvahu a energiu.

Moderná žena nepodlieha predsudkom, má možnosť vybrať si. Tradícia, kedy svadobnú kyticu kupoval ženích (a pre nevestu bola prekvapením), je, našťastie, minulosťou. Rovnako sa rýchlo upúšťa od normatívnych vzorcov, ktoré väzby a druhy kvetov práve letia. Dnešné nevesty sú oproti svojim predchodkyniam vo výhode. Stovky rokov nebola kytica ich slobodnou voľbou, ale praktickým kompromisom dostupných možností a škrobeného štýlu konvencií. Až teraz sa stáva nevestiným kreatívnym sebavyjadrením, prejavom nálad, názorov a v neposlednom rade aj vlastností. Vybrať kyticu znamená nastaviť zrkadlo vlastnému srdcu.

Odporúčame: Top 3 najznámejší návrhári svadobných šiat: Poznáš ich?

Aktualizovaný článok: 9.9.2022

2 komentárov
Jana Komadová

Jana Komadová

26.02.2020 22:08

Pôvod kytice, ktorú drží v ruke žena sľubujúc ÁNO až naveky, sa datuje už v stredoveku.

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

27.02.2020 20:07

Krásny článok :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE