Umelé alebo živé kvety na svadbu: Pre ktoré sa rozhodnúť?

Rozhodnutie, či si na svadbu vybrať umelé alebo živé kvety je najmä finančným rozhodnutím. Kvetinová výzdoba je zásadnou položkou v svadobnom rozpočte, a preto je dôležité rátať s ňou vopred. Umelé aj živé kvety majú svoje výhody a nevýhody. Spolu sa pozrieme na to, kam sa hodia živé a kde môžete použiť umelé kvietky bez toho, aby svadba stratila na romantike.

Umelé kvety

Pokiaľ máte v rodine silných alergikov, alebo ak ste vy alergik, umelé kvety sú riešením. Takto neriskujete kašeľ alebo sťažené dýchanie. Umelé kvety sa hodia aj na dekorácie do priestoru. Veľké ikebany sú stále ľahké a dá sa s nimi manipulovať. Aj keď okolo nich pobehujú deti, nehrozí žiadne nebezpečenstvo alebo väčšia škoda. Podobne ani na autodekoráciu nepotrebujete živé kvietky. Na fotkách by síce vyzerali lepšie, ale cestou by sa príliš poškodili. Umelé kvety nevoňajú ani nehynú. Sú nenáročné na prepravu a, samozrejme, lacnejšie ako živé kvety. Vďaka silikónom a novým materiálom dokážu, v závislosti od typu kvetov, pôsobiť celkom realisticky. Vo svadobnej agentúre vám celkom iste poradia, ktoré kvietky sú pre vašu výzdobu najlepšie.

Pozri si: Pivonky na svadbe: Inšpirácie na svadobnú kyticu aj výzdobu

umelé kvety

Zdroj: Shutterstock®

Živé kvety

Je pochopiteľné, že vidieť po svadbe umierať kvety na stoloch je smutné, ale vydávate sa len raz. Živé kvety voňajú a vyzerajú nádherne. Sú neodmysliteľnou súčasťou svadobných predstáv každej nevesty. Velikánske ikebanky v obľúbených farbách nevesty, bohaté kytice kvetov, zaujímavé alebo exotické kúsky, jednoducho romantika ako má byť. Ceny živých kvietkov sa odvíjajú od obdobia, kedy máte svadbu. Odporúčame vyberať neskorú jar a prvé letné mesiace. Vtedy je dostatok kvietkov aj na Slovensku a ceny sú najvýhodnejšie. Vyberajte teda jún, júl a august. Živé kvietky môžete použiť na autodekoráciu len v prípade, že sa presúvate minimálne. Napríklad ak máte veterána, ktorý nepôjde rýchlo, môžete použiť gypsomilku (nevestin závoj) aj na kľučky dverí.

zelená výzdoba

Zdroj: Shutterstock®

Kombinácia umelých a živých kvetov rozhodne nie

Mnohé nevesty si myslia, že na svadbe ušetria, ak nakombinujú umelé kvietky so živými. Na hlavný stôl živé, na stoly hostí umelé. Zo skúsenosti vieme, že tento rozdiel je veľmi vidieť. Pokiaľ sa rozhodnete pre umelé kvety, je to v poriadku, no hlavný stôl si potom ozdobte len sviečkami a inventárom. Aj vaša svadobná kytica by pri umelých kvetoch na hlavnom stole veľmi vytŕčala. Lepšie je nechať stôl bez kvetov. Nemusíte sa báť. Vaša kytička bude dostatočnou ozdobou a sviečky a drobný inventár ju len podčiarknu.

Neprehliadni: Svadobná kytica v boho štýle: S týmito kvetmi budeš ako víla!

svadba bez kvetov

Zdroj: Shutterstock®

svadobná výzdoba

Zdroj: Shutterstock®

Namiesto kvetov

Základom svadobnej výzdoby a svadobnej kytice nemusia byť len kvety. Výzdoba môže byť tematická a jej stredom môžu byť knihy alebo aj zaujímavé mydlové alebo dokonca cukríkové kytice. V strede stola môžu byť aj pahýle (duté konáriky), drevené sochy aj kryštálové ozdoby či stromčeky. Nevesty, ktoré si svoju svadobnú kyticu (alebo aj celú svadobnú výzdobu) chcú nechať navždy, siahajú aj po tzv. látkových kyticiach. Sú ručne šité a zdobené štrasovými ozdobami alebo rôznymi kamienkami. Kytica môže byť aj celá zo štrasových kúskov, no v tom prípade je aj omnoho ťažšia na nosenie.

1 komentár
Kristína Dická

Kristína Dická

16.02.2020 17:12

Ja som jednoznačne viac za živé kvety, veď po svadbe ešte môžu predsa zdobiť aj domácnosť :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE