Najznámejšie svadobné tradície: Staré verzus nové

Určite ako každá nevesta a ženích, tak aj vy premýšľate nad tým, aké tradície zapojiť práve do vášho svadobného dňa. Nič ale nie je povinnosť. Je to váš deň a ak si ho chcete usporiadať sami podľa seba, nikto sa na vás hnevať nebude. Súboj svadobných tradícií vám pomôže vybrať si tie vaše.

Niečo staré, niečo modré a niečo požičané

To je tradícia pre nevestu. Podľa tejto tradície by si nevesta v deň svadby mala na seba vziať niečo staré – napríklad šperk po babičke, ktorý sa odovzdáva z generácie na generáciu. Ďalej niečo modré. A nakoniec niečo požičané – od mamičky, družičky alebo kamarátky. To všetko potom prináša neveste šťastie, ak to má v deň sobáša na sebe.

Alkohol alebo voda?

Ďalšou tradíciou je dať si alkohol pred vstupom na svadobnú hostinu. V jednom pohári je napríklad vodka (priehľadný alkohol) a v druhom voda. Keďže dáma má prednosť, vyberá si pohár prvá nevesta. To, čo zostane, potom pripadá na ženícha. Ten z páru, ktorý si vytiahne alkohol, vraj bude hlavou rodiny.

Odporúčame: Svadba v štýle Harry Potter: Prežite spolu kúzelný deň

zametanie črepov na svadbe

Zdroj: Shutterstock®

Črepy šťastia

Tiež rozbíjanie tanierika či pohárov pred vchodom na svadobnú hostinu patrí medzi ďalšie tradície novomanželov. Hovorí sa, že črepy nosia šťastie a novomanželia ich tak spoločne zametajú metličkou na lopatku.

Vzájomné kŕmenie

Obľúbenou tradíciou pri svadobnom stole je vzájomné kŕmenie sa. Novomanželia sa k sebe priviažu šatkou a kŕmia sa navzájom polievkou. Táto tradícia má význam spojenia a vzájomnej pomoci vo vzťahu.

Spoločné rozkrojenie torty

Rozkrojenie torty spoločnými silami je svadobnou tradíciou už mnoho rokov. Novomanželia sa spoločne jednou rukou chopia noža a prerežú prvý kúsok torty. Zvyšok torty už potom rozkrájajú družičky či mamičky novomanželov.

Sladké poďakovanie

Pri tortách ešte chvíľku zostaneme. Tradíciou je nechať vyhotoviť ešte dve torty pre vašich rodičov. Na torte pre ženíchových rodičov potom stojí nápis ,,Ďakujem za syna" a na torte pre rodičov nevesty ,,Ďakujem za dcéru". Je to pekný spôsob poďakovania rodičom za to, že dali súhlas a vy ste si práve vzali ich dieťa.

Neprehliadni: Frézia vo svadobnej výzdobe: Čím si ťa tieto kvety získajú?

spoločné krájanie svadobnej torty

Zdroj: Shutterstock®

Nové tradície? Prečo nie!

Medzi tie staršie tradície patria ešte mnohé, ktoré sme nespomenuli. Avšak v posledných rokoch je tu pár tradícií, ktoré sa objavujú na svadbách ešte len chvíľu. Vy si môžete nejakú tú tradíciu prevziať za svoju alebo sa nechať inšpirovať.

Ďakovné listy

Ďakovné listy patria medzi dojemné spôsoby toho, ako poďakovať rodičom za všetko, čo vám dali až do tohto okamihu, kedy sobášom zakladáte novú samostatnú rodinu a domácnosť. Keďže je to ale list nabitý emóciami a väčšinou vyvolá veľké dojatie a slzy všetkých prítomných, odporúčame nechať ho prečítať niekoho, kto to zvládne. Nedôjde tak k situácii, aby ho nemohol čítať ďalej a nebude sa mu klepať hlas.

svadobné tradície

Zdroj: Shutterstock®

Videá, ktoré vyčaria úsmev

V čase technológií sa objavila aj nová a milá tradícia, a to je zostrihanie svadobného videa. Tu hostia uvidia krásne momenty z vášho doterajšieho života – teda zo života pred svadbou.

Tanec a tančeky

Ako prvý prichádza novomanželský tanec. Zamilovaní si zvolia svoju obľúbenú pesničku a hostia buď sedia, alebo utvoria kruh okolo novomanželov a spoja ho chytením sa za ruky. Druhý tanec by potom mal patriť rodine. Teda nevesta si zatancuje so svojím otcom a ženích so svojou matkou. Potom sa môžu prestriedať a nevesta si zatancuje s oteckom od manžela a ženích s mamičkou od manželky.

svadobné tradície

Zdroj: Shutterstock®

Ďakovné balíčky

Okrem poďakovania rodičom tiež môžete poďakovať svojim svadobčanom. Ak máte veľkú svadobnú hostinu, robia sa ďakovné balíčky iba pre svedkov, prípadne družičky a družbov. Balíček pripojíte ku kartičke s menom osoby umiestnenej pri stole. Do darčekového balíčka sa dáva niečo menšie – napríklad náramok pre ženu alebo kvalitný zapaľovač či ploskačka pre mužov. Je potrebné vybrať darček tak, aby sa zmestil do vrecka a nezaberal na stole miesto. K darčeku odporúčame pripísať nejaký pekný, milý a osobný odkaz, ktorý zahreje pri srdiečku.

Veríme, že si každý nájde tú svoju tradíciu, ktorá je pre neho vhodná. Alebo vytvoríte novú tradíciu, ktorú potom množstvo ďalších neviest zavedie do svojho svadobného programu.

Odporúčame: Svadobný smoking, oblek, frak alebo žaket: Ktorý je ten pravý?

2 komentárov
Mária Chromíková

Mária Chromíková

03.12.2019 10:18

Bez svadobných tradícii by svadobná hostina nebola ničím výnimočná.

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

04.12.2019 18:45

niektoré tradície sa mi páčia, niektoré menej, ale tie nové prevzaté z iných krajín a kultúr vôbec

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE