Svadba s malým rozpočtom: Ako zorganizovať svadbu snov?

Túžite po rozprávkovej svadbe, avšak máte obmedzený finančný rozpočet, ktorý nemôžete prekročiť? Aj napriek tomu môže byť váš svadobný deň dokonalý. Svadba s malým rozpočtom nie je žiadny problém. Prinášame vám tipy, vďaka ktorým na svadbe ušetríte a napriek tomu si jeden z najdôležitejších dní svojho života užijete podľa svojich predstáv.

Svadba nie je lacnou záležitosťou a predstavuje zaťažkávaciu skúšku pre vašu peňaženku. Napriek tomu by ste mali vedieť, že rozprávkovú svadbu si užijete aj s obmedzeným finančným rozpočtom. Prinášame vám niekoľko tipov, vďaka ktorým výrazne znížite svoje svadobné výdavky. Podotýkame však, že nie je vhodné šetriť úplne na všetkom. Do niektorých svadobných náležitostí sa vám naopak oplatí investovať.

Premyslite si lokalitu obradu

Ak chcete prežiť rozprávkovú svadbu a zároveň ušetriť na zbytočných svadobných výdavkoch, zamyslite sa v prvom rade nad miestom svadobného obradu. Ak si prajete svadbu na romantickom zámku, stredovekom hrade či v luxusnom hoteli, počítajte s tým, že na poplatkoch za obrad dáte o niekoľko stoviek eur navyše. Ak sa s partnerom nechcete vziať na úrade či v kostole, kde sú poplatky zanedbateľné, máte na výber veľa originálnych a netradičných miest, kde si môžete povedať spoločné áno. Čo hovoríte napríklad na verejnú záhradu, park alebo romantickú lúku na kraji lesa?

Neprehliadni: Inšpirácie na jesennú svadobnú tortu: Nové trendy ťa zaručene ohúria

ako zorganizovať menšiu svadbu

Zdroj: Shutterstock®

Ušetrite na pití, najmä alkohole

Na svadobnej hostine môžete šetriť na pití. S reštauráciou, kde organizujete svadobnú hostinu, sa napríklad dohodnite, že svadobní hostia budú mať k dispozícii limonádu. Naopak odmietnite nápoje v klasických sklenených fľašiach. Veľa financií môžete ušetriť aj na alkohole. Ak to podnik, kde sa koná vaša svadobná hostina, dovolí, doneste si napríklad vlastné víno a tvrdý alkohol. Ak to však nie je možné, môžete sa napríklad dohodnúť so svadobnými hosťami, že si budú tvrdý alkohol aj miešané alkoholické nápoje platiť sami.

Záleží na ročnom období i konkrétnom dni

Nákladnejšia pre vás bude svadba počas letnej sezóny, počas piatkov a sobôt. Určitú čiastku vám však ušetrí svadba usporiadaná na jeseň a na jar, ale taktiež počas zasneženej zimy. A čo svadobný deň? Vyberte si napríklad nedeľu, svadobčania sa určite radi zúčastnia vašej svadby.

TIP: Nie je od veci, ak budete mať miesto obradu a svadobnej hostiny na jednom mieste. Ideálne na záhrade, v stodole s reštauráciou alebo v prenajatom kultúrnom dome. Ušetríte tak na výzdobe, ale aj preprave svadobčanov z miesta na miesto.

Zmeňte formu svadobnej hostiny

Aj keď si na svadobnú hostinu nedonesiete vlastné jedlo, môžete napriek tomu ušetriť. Inšpirovať sa môžete napríklad týmito tipmi.

  • Svadobný obrad si dohodnite na 14. hodinu. Svadobná hostina sa tak presunie na popoludňajšie hodiny, počas ktorých hosťom ponúknete kombináciu svadobného obeda a večere. Na večerné hodiny si môžete pripraviť obložené misy.
  • Miesto klasickej hostiny usporiadajte raut. Voľte pritom také množstvo pokrmov, aby sa vaši svadobní hostia dobre najedli a zároveň aby ​​jedla nebolo príliš.
  • Ak svadbu organizujete pod holým nebom, na miesto rautu sa rozhodnite pre klasické grilovanie. Príprava pokrmov tak bude lacnejšia a jednoduchšia, ale aj veľmi originálna.
  • Svadobný obed tradične zahŕňa štyri chody. Ak chcete ušetriť, vynechajte napríklad predjedlo. Alebo miesto zákusku servírujte rovno svadobnú tortu.
svadobné šaty z druhej ruky

Zdroj: Shutterstock®

Svadobné šaty z požičovne či druhej ruky

Ani za svadobné šaty nemusíte vydať tisíce. Dajte prednosť šatám z požičovne, alebo si ich s predstihom objednajte. Skúste dať šancu tiež svadobným šatám z druhej ruky. Raz nosené značkové svadobné šaty ponúkané za rozumnú cenu môžete objaviť na online bazárových portáloch alebo facebookových skupinách.

Dokonalé prstienky nemusia byť z bieleho zlata

Ani za snubné prstienky nemusíte vydať horibilnú sumu. Namiesto zlata či platiny siahnite po prsteňoch z lacnejších kovov. A to napríklad striebra či chirurgickej ocele.

Svadobný účes a make-up: Oslovte kamarátku alebo šikovnú študentku

Ak chcete ušetriť na svadobnom účese a mejkape, nemusíte sa líčiť a česať len sama. Namiesto profesionálne kaderníčky a vizážistky oslovte svoju šikovnú kamarátku. Taktiež je možné, že vo svojom okolí objavíte aj šikovnú slečnu, ktorá ešte len študuje alebo sa tomuto odboru venuje ako hobby. Skúste sa teda obrátiť aj na ňu.

Zaujme ťa: Posvadobná hostina: Svadobný zvyk, na ktorý sa zabúda

ako na svadbu s malým rozpočtom

Zdroj: Shutterstock®

Lacnejšie svadobné kytice? Využite služby začínajúcej floristky

Tiež svadobnú kyticu a kvetinovú výzdobu nemusíte nechávať čisto na profesionáloch. Oslovte vo svojom okolí začínajúcich floristov. Ak si na to trúfnete, kvetinovú výzdobu si môžete urobiť svojpomocne, využite pritom sezónne kvety.

Svadobné oznámenia a dekorácie

Výrazne ušetríte aj vtedy, keď sa vrhnete na výrobu svadobných oznámení či pozvánok k svadobnému stolu svojpomocne. Napíšte ich ručne, a to napríklad pomocou techniky Lettering, ktorá je v súčasnosti veľmi moderná. Svojpomocne si vyrobte tiež dekorácie na svadobný stôl. Môže ísť napríklad o lucerny, sviečky, prestieranie či poťahy stoličiek. Tieto svadobné komponenty potom môžete následne predať v online bazárových skupinkách.

svadba s malým badžetom

Zdroj: Shutterstock®

Na čom sa neoplatí šetriť

Veľa budúcich novomanželov chce ušetriť aj na svadobnom fotografovi či kameramanovi. A tak dopredu poprosí kamarátov, ktorí vlastnia kvalitnú techniku, či by práve oni neurobili fotky a video zo svadobného dňa. Aj keď to môže byť veľmi originálne, práve na svadobnom fotografovi a kameramanovi sa vám rozhodne nevyplatí šetriť. Ak chcete mať naozaj kvalitný a profesionálny záznam zo svojej svadby, nad ktorým sa budete kochať desiatky ďalších rokov, v tomto prípade si radšej priplaťte.

Vyššie uvedený prehľad dokazuje, že rozprávkovú svadbu si môžete užiť aj s obmedzeným rozpočtom. Nesnažte sa však šetriť úplne na všetkom, nech nie je vaša snaha o úsporu počas svadobného dňa príliš okatá a nech neznehodnotí výsledný dojem z vašej svadby. V každom prípade záleží len na vašom uvážení, na čom sa rozhodnete ušetriť a do čoho sa naopak na svojej svadbe rozhodnete investovať.

Odporúčame: Tetované svadobné obrúčky: Večný sľub, ktorý sa dostane pod kožu

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE