Ako zvládnuť svadbu s pokojom? S našimi tipmi to zvládneš!

Nevesty sa na svoj veľký deň tešia. Prekážkou by nemal byť ani stres. Všetko sa dá totiž zvládnuť s pokojom. Prejdite si naše svadobné tipy, ako to docieliť.

Ujasnite si koncept a začnite včas

Chcete veľkú romantickú svadbu na zámku? Alebo by ste sa radšej vydávala v prírode, pojala obrad jednoduchšie a zapojila do svadby hand made vychytávky? Hodláte svoj veľký deň ladiť do konkrétnej farby alebo trváte na určitom druhu kvetov? Od celkového poňatia svadby sa potom bude odvíjať aj voľba miesta.

To by ste mali začať riešiť s dostatočným časovým predstihom niekoľkých mesiacov, ideálne aj rok. Tie atraktívne sú totiž prirodzene veľmi skoro v žiadaných termínoch rezervované. Pokiaľ na mieste až tak nelipnete, možno svadobné prípravy stihnúť aj za pár týždňov. Vyberte si také miesto, ku ktorému máte citový vzťah a je vám tam dobre. Nezabudnite na naplánovanie rozpočtu. Uvažujte, že cca polovicu výdavkov obsiahne jedlo a pitie. Preto si radšej pripočítajte rezervu vo výške asi 15 %.

Odporúčame: Najznámejšie svadobné tradície: Staré verzus nové

koľko hostí pozvať na svadbu

Zdroj: Shutterstock®

Malá alebo veľká svadba?

Už ste si ujasnili, či chcete mať na svadbe kompletné príbuzenstvo alebo všetko absolvujete len so svedkami? Potom môžete začať riešiť konkrétny počet hostí a rozmyslieť si, aká veľká svadba bude. Čím viac ľudí, tým je prirodzene všetko náročnejšie na koordináciu a môžete zažívať pri plánovaní výraznejší stres.

V extrémnom prípade sa môžete brať dokonca aj v exotike, kde budete úplne sami a nepotrebujete si s partnerom zabezpečovať ani svedkov. Populárne sú zahraničné cesty do destinácií ako napríklad Maurícius. Väčšina snúbencov sa potom obracia na cestovnú kanceláriu, ktorá tieto zájazdy realizuje a je schopná zariadiť všetky potrebné formality.

Chcete, aby naopak rodina súčasťou obradu bola? Sadnite si a na papier si zodpovedne napíšte tých, s ktorými by ste svoj veľký deň chceli tráviť. Prípadne si svoj zoznam ešte prečítajte a škrtajte. Uvedomte si, že pozvaní navyše budú uvažovať aj nad tým, že neprídu sami. Počítate s tým, že bratranec dorazí s priateľkou a vaša teta privedie nového partnera? Aby ste predišli faux pas, upovedomte hostí včas prostredníctvom pozvánky o tom, či je pozývaný aj sprievod. Počet zúčastnených ľudí vďaka tomu môže rýchlo a nečakane narásť.

Spíšte si, čo je potrebné zariadiť

Jednotlivé položky sa budú odvíjať od zvoleného konceptu svadby. Zaznamenajte si ich starostlivo do diára. Okrem rezervovania miesta bude potrebné zabezpečiť jedlo na svadobnú hostinu, prípadne aj ďalšie občerstvenie. Čaká vás vyberanie šiat (svojich a prípadne aj tých pre družičky a svedkov), prsteňov, kytíc, hľadanie termínu u kaderníka a vizážistky a príprava pozvánok. Zabudnúť nesmieme na hudbu, rezervovanie termínu u fotografa, zamyslieť sa nad tým, aký bude program svadobného dňa, akú výzdobu budete chcieť. Ďalej vás čaká podrobnejšie príprava na zozname hostí a zaistenie ubytovania.

plánovanie svadby

Zdroj: Shutterstock®

Ako vybrať vhodného dodávateľa

Ideálne je, ak môžete dať na odporúčania a osobné skúsenosti. Líči vaša kamarátka slečny a dievčatá na plesy alebo ste bola na svadbe sesternici a očarili vás výsledné zábery zo svadby? Potom bude vaša voľba jasná.

Inak sa neváhajte pýtať a hľadať referencie na internete. Spokojní klienti sú tou najlepšou reklamou pre každého. A nezabudnite, že za kvalitu sa platí. Ak sa vám preto zdajú služby výrazne lacné, nejasajte. Výsledky tomu môžu zodpovedať a má zmysel si rozhodne priplatiť za človeka, ktorý je spoľahlivý a schopný svoju prácu odviesť kvalitne.

Zostavte si harmonogram

Predsvadobnými prípravami veľký deň nekončí, preto budete potrebovať aj harmonogram samotného dňa D. Dôležitými bodmi je najmä hodina obradu, čas odchodu na hostinu a najneskorší termín, kedy je naopak už potrebné reštauráciu vypratať. Dostatočnú časovú rezervu si je potrebné ponechať aj na líčenie a česanie, ktoré sa vám určite nepodarí odbiť za desať minút.

Práve koordinátorka vám v tento moment môže pomôcť k tomu, aby sa všetci mohli sústrediť už len na zábavu, pretože svadba by sa cez všetky plánovania mala niesť hlavne v duchu oslavy. Dohliadne na dodržiavanie harmonogramu a vy sa tak vyhnete ľahko situácii, kedy hostia ešte nedorazili na obrad, kde mali byť už pred pätnástimi minútami.

Neprehliadni: Trendy v zásnubných prsteňoch na rok 2020: Vyber si ten svoj

svadobná koordinátorka

Zdroj: Shutterstock®

Svadobná koordinátorka

Ak chcete mať veľkú svadbu, určite vám život významne uľahčia služby svadobnej koordinátorky. Profesionálna koordinátorka postráži úplne všetko – od rokovania s dodávateľmi cez dodržiavanie harmonogramu celého dňa až po zábavu pre hostí. Vy sa tak nemusíte zbytočne stresovať nad tým, aby sa všetko stihlo a svadobčania sa nenudili. Stačí si vybrať buď iba balík služieb na mieru, alebo si nechať zorganizovať celú svadbu, čo je medzi slovenskými nevestami stále častejšia požiadavka. V balíčku môže byť obsiahnuté napríklad len vytvorenie svadobného harmonogramu.

Počítajte však s tým, že pokoj nebude, obrazne povedané, úplne zadarmo. Ide o službu, ktorej ceny sa pohybujú v rádoch niekoľkých stoviek eur v závislosti od regiónu. Kompletná svadba na kľúč môže vyjsť v niektorých prípadoch aj tisícky eur. Zato vám v nej bude splnené doslova čokoľvek. Tieto služby nemusia byť iba mimoriadne nákladné, ako sa z predošlých riadkov možno javí. Koordinátorky sa často totiž tiež môžu vďaka svojim kontaktom dostať k zaujímavejším cenám u dodávateľov. Navyše spolupracujú len s tými preverenými. Ušetríte si tak sklamanie nad líčením, v ktorom sa necítite dobre, alebo fotografiami, ktoré majú ďaleko do nablýskaných obrázkov zo sociálnych sietí. Ale pozor, služby koordinátorky je potrebné rezervovať včas. Tie najskúsenejšie majú miesta v diári plné aj rok dopredu.

Zapojte príbuzenstvo

Vaša rodina a priatelia môžu do istej miery úlohu svadobnej koordinátorky suplovať. Aj s menšou svadbou sa spája rad úloh: zabezpečiť fotografa, objednať svadobnú hostinu, vyzdvihnúť kvety. Zapojte všetky ochotné duše, najčastejšie to bývajú mamičky a svedkovia.

O pomoc poproste aj kamarátky a ďalších rodinných príslušníkov, ak je toho na vás príliš. Pre istotu si opäť napíšte zoznam. Ľahko tak udržíte poriadok v tom, kto má čo na starosti. Vo svadobný deň je samozrejme najlepšie presunúť povinnosti na ostatných, vydávate sa v ideálnom prípade len raz a budete si celý deň chcieť nerušene užiť. Myslite ale na to, že preťažená nevesta je rovnako zlou voľbou ako zahltení priatelia. Berte ohľad na to, aby ste povinnosti na okolie neprenášali až príliš. Viete, že vaša najlepšia kamarátka by vám pravdepodobne neodmietla žiadnu prosbu? Dávkujte jej úlohy s citom, svadbu by si mala užiť aj ona.

svadobný plánovač

Zdroj: Shutterstock®

Nezabudnite na seba (a na partnera)

Uvedomte si, že svadba je predovšetkým vyjadrením citu a túžby stráviť zvyšok života s milovanou osobou. Nezabúdajte preto dávať partnerovi najavo, že je pre vás dôležitý a rozhodne nie je len ladiacou rekvizitou v značkovom obleku. Odíďte spoločne napríklad na predĺžený víkend a venujte sa len sebe. Nedovoľte myšlienkam na svadbu, aby vás bezvýhradne ovládli a vy ste nedokázala hovoriť o ničom inom. Vaše okolie má určite pochopenie pre radosť, ale svadba sa nemá stať posadnutosťou.

Počítajte s tým, že všetko nemusí ani pri všetkej snahe dopadnúť tak, ako ste si do bodky vysnívala. Prípadné problémy nevykresľujte väčšie, než v skutočnosti sú. Šaty nie sú čisto biele, ale krémové, obrus neladí s kvetinami, ženích si ráno zašpiní kravatu a nemôžete nájsť občianku? Trapasy a prešľapy berte s nadhľadom.

Prečítaj si: Svadobná torta s perlami: Famózna a nezabudnuteľná sladká bodka

2 komentárov
Alexandra Semanová

Alexandra Semanová

26.12.2019 12:30

Neskutočne nápomocný článok s tipmi, ako zvládnuť svadbu s pokojom.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

26.02.2020 22:06

Vo svadobný deň je samozrejme najlepšie presunúť povinnosti na ostatných, vydávate sa v ideálnom prípade len raz a budete si celý deň chcieť nerušene užiť.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE