Ako si vybrať svadobné šperky, tak aby ladili k šatám?

Máte už vybraté svadobné šaty, ale stále sa vám zdá, že to ešte nie je úplne ono? Dokonalý vzhľad zaručí správny výber doplnkov, a to predovšetkým šperkov. Možno ste si predstavovala už ako malá, že budete na svadbe ako princezná s korunkou, náušnicami, náhrdelníkom a trblietavým náramkom. Niekedy je ale lepšie nechať si s výberom šperkov poradiť, aby ste nakoniec skôr než ako nevesta nevyzerala ako prezdobený vianočný stromček. Ako si vybrať správny šperk k svadobným šatám? Prezradíme vám to.

Šaty a šperky musia ísť dokopy

Pri výbere šperkov je dôležité predovšetkým to, aby ladili so svadobnými šatami. Preto je vždy nutné vyberať ich až vo chvíli, keď viete, aké šaty budete mať. Najlepšie je skúšať šperky priamo oblečená v svadobných šatách, pretože ihneď vidíte, ako napríklad náhrdelník vyzerá vo výstrihu, prípadne to, či nie je vzhľadom k štýlu šiat príliš extravagantný atď.

Pokiaľ máte vybraté skôr jednoduchšie šaty, nemusíte sa báť siahnuť po výraznejších šperkoch, ktoré aj strohú róbu dokážu premeniť v oslňujúci model. Naopak, ak sú vaše šaty veľmi zdobené, so šperkami to nepreháňajte. Šaty samotné už vlastne akýmsi šperkom sú, a tak jeden vhodne zvolený kúsok bude pôsobiť ako povestná čerešnička na torte. Rovnako tak prítomnosť bohatého závoja znižuje počet šperkov, ktoré je potrebné dodať do celkového výzoru.

Platí teda úmera, že čím jednoduchšie svadobné šaty, tým väčšie množstvo šperkov si môžete dovoliť. Ak si ale nie ste istá, koľko šperkov sa k typu vašich šiat hodí, riaďte sa základnou radou, že menej niekedy znamená viac. Šperky by tiež mali so šatami farebne ladiť. Ak teda nemáte šaty tradične čisto biele, snažte sa, aby farby zodpovedali. V bielych šatách máte výber slobodnejší. Ak nechcete šperky v neutrálnych farbách, môže sa váš výber odvíjať napríklad od farby svadobnej kytice alebo líčenia.

Odporúčame: Inšpirácie na zimnú svadbu: Týmito nápadmi určite nepohrdneš

svadobné šperky

Zdroj: Shutterstock®

Zlato verzus bižutéria

V súčasnosti je najobľúbenejším typom šperkov bižutéria. Ide predovšetkým o výrobky z korálok a perličiek. Ich výhodou je, že nie sú tak drahé ako šperky zo vzácnych kovov. Podľa veľkosti komponentov, z ktorých sú vytvorené, môžu doladiť všetky typy šiat. Veľké korálky a perly sa skvele hodia k jednoduchým šatám, menšie zas jemne doladia bohatšie šaty.

Stále obľúbené sú tiež šperky z drahých kovov, predovšetkým zlata a striebra. Hitom posledných rokov je biele zlato, ktoré sa vďaka svojej neutrálnej farbe môže stať doplnkom ktorejkoľvek nevesty. Svoje miesto na výslní si tiež začínajú získavať šperky platinové. Šperky z týchto materiálov vyžadujú vyššiu finančnú investíciu, ale ak ste si zvolila luxusnú svadbu, nemala by ste šetriť ani na šperkoch. Bižutéria by v tomto prípade mohla pôsobiť lacno.

Šperky z pravých perál patria k tým najelegantnejším. Ak máte napríklad šaty ozdobené perličkami, budú pre vás tou najlepšou voľbou. Rovnako tak v prípade, ak ste romantický typ. Nezabudnite, že perly viete zohnať v rôznych farebných variáciách, takže sa hodia aj k iným ako len bielym šatám. A ak netrváte na tom, aby bola perla pravá, môžete ušetriť kúpou náhradky z bižutérie, pri ktorej na prvý pohľad nikto nespozná rozdiel.

Náhrdelníky

Pri voľbe náhrdelníka musíte zohľadniť tvar výstrihu vašich šiat. Každému typu výstrihu totiž pristane iný náhrdelník. Pokiaľ máte šaty s výstrihom do véčka, zvoľte dlhší náhrdelník, ktorý bude tvar výstrihu kopírovať. Týmto spôsobom opticky predĺžite krk. Korzetové šaty dovoľujú nosenie výrazného šperku, pretože odhaľujú veľkú časť tela, na ktorom dobre vynikne. Nemusíte sa brániť ani širokým náhrdelníkom, pretože ich nebude zakrývať žiadne oblečenie. Ideálne variantom je, ak máte šaty s okrúhlym výstrihom. V takom prípade záleží na jeho hĺbke, ale všeobecne platí, že okrúhlym výstrihom pristanú všetky dĺžky náhrdelníkov.

svadobný náhrdelník

Zdroj: Shutterstock®

Náušnice

Pri výbere náušníc berte do úvahy tvar vašej tváre. Ženám s okrúhlou tvárou pristanú náušnice dlhšieho typu, pretože tvár opticky pretiahnu. Naopak, širšie typy náušníc, ktoré tvár opticky rozširujú, sú vhodné skôr pre ženy s malou alebo úzkou tvárou. Dlhovlasé ženy môžu zvoliť väčšie náušnice, ženy s kratšími vlasmi skôr menšie.

Ozdoby do vlasov

Ozdôb do vlasov existuje veľká kopa. Od jednoduchých trblietavých vláseniek cez perlové špirály a korunky až po kvetinové pásy, ktoré si môžete zapliesť do vlasov. V tomto prípade záleží predovšetkým na výbere účesu a o vhodných doplnkoch rozhodne váš kaderník. Pokiaľ ale budete mať závoj, výraznejším vlasovým šperkom sa vyhnite, rovnako by neboli vidieť.

Náramky

Náramok často patrí do páru s náhrdelníkom. Ak teda chcete ako náhrdelník, tak aj náramok, nesnažte sa kombinovať niekoľko rôznych štýlov. Snažte sa, aby k sebe tieto dva šperky štýlovo ladili. Najjednoduchším postupom pri výbere šperkov je začať náhrdelníkom, pretože od toho bude najviac záležať, ako si sadne so strihom šiat. Potom sa už stačí držať jedného štýlu alebo najlepšie zaobstarať šperky ako súpravu.

Rada na záver

Majte na pamäti, že výber šperkov v konečnom dôsledku záleží na vás. Ak sa pri nosení šperku necítite dobre, nemá cenu sa premáhať, a to ani keby akokoľvek ladil k šatám. Správny šperk by mal predovšetkým podčiarknuť vašu osobnosť. Ak ste skôr romantická duša, vyberte jemné šperky. Naopak, ak ste rada stredom pozornosti, nebojte sa siahnuť po extravagantnejšom kúsku. Ak ste s výberom šperkov stále na vážkach, vedzte, že v každom svadobnom salóne vám odporučia šperky priamo na mieru.

Neprehliadni: Dámska rozlúčka so slobodou: S naším manuálom bude dokonalá!

7 komentárov
Alexandra Semanová

Alexandra Semanová

25.12.2019 18:32

Neskutočne užitočný a praktický článok, ktorý pomôže pri výbere svadobných šperkov tak, aby ladili k šatám.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

26.12.2019 11:29

svadobné šperky sú tým čím chce byť nevesta naj....

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

26.12.2019 17:53

nie som veľmi na šperky, myslím, že zvlášť pri neveste treba s nimi opatrne

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

16.02.2020 20:31

V jednoduchosti je krása

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

23.02.2020 09:33

Za mňa určite v jednoduchosti je krása. Ja si dám iba náušnice, nejakú ozdobu do vlasov a zásnubný prsteň s obrúčkou :-)

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

25.02.2020 12:32

Pri výbere šperkov je dôležité predovšetkým to, aby ladili so svadobnými šatami

Vaše meno:

Helena Veríšková

Helena Veríšková

04.04.2021 23:27

Ja som tiež šla na jednoduchosť, plus chcela som niečo prírodné nech je to proste také čisté, elegantné a pekné :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE