Ako vybrať správnu svadobnú kyticu? Toto sú hlavné kritériá

Vyberanie kytice pre nevestu patrí popri výbere šiat k tej najpríjemnejšie aktivite v rámci plánovania svadby. Okrúhla, netradičná, exotická, lúčna... Máte toľko možností, akú zvoliť! Šikovne zvolená svadobná kytica je pre celkový vzhľad nevesty ako čerešnička na torte. Ako vybrať správnu svadobnú kyticu? Pozrite sa na kritériá, ktoré vám pri výbere pomôžu.

Pri výbere svadobnej kytice berte do úvahy:

  • termín svadby;
  • typ postavy nevesty;
  • štýl svadby;
  • vaše vlastné preferencie kvetín a farieb;
  • svadobné kvety podľa sezóny.

V dnešnej dobe síce zoženiete takmer akékoľvek kvety počas celého roka, ak si ale vyberiete sezónne kvety, poteší vás ich nižšia cena a tiež širšia škála výberu jednotlivých odrôd. Nepreferujete sezónne kvety? Stavte na tie, ktoré zoženiete bez problémov celoročne. Už po niekoľko generácií sa za tradičné svadobné kvety považujú nestarnúce ruže, ktoré zoženiete vo všetkých možných farebných odtieňoch. Ich veľkou výhodou je, že dlho vydržia čerstvé a dajú sa aj vysušiť, takže si kyticu môžete schovať na pamiatku.

Neprehliadni: Ako zvládnuť svadbu s pokojom? S našimi tipmi to zvládneš!

kytica pre nevestu

Zdroj: Shutterstock®

Jarná svadba

Pre svadbu na jar odporúčame vyberať zo sviežich jarných kvetov v pastelových i výraznejších farbách. Ponúkajú sa obľúbené tulipány, narcisy, hyacinty, krókusy, kosatce alebo frézie. Romanticky vyzerá aj kytica voňavého orgovánu alebo hravé sedmokrásky a konvalinky.

Svadba v lete

Letné svadby si pýtajú pestrofarebné kombinácie. Nastáva sezóna slnečníc, hortenzií, georgín, ale aj lúčnych kvetov. Margaréty, harmanček, gladioly, nevädze a rôzne druhy zvončekov v kombinácii s obilnými klasmi sú ako stvorené pre romantické duše alebo rustikálny druh svadieb.

Jesenná svadba

Na jesennú svadbu sa nebojte skombinovať kvety s plodmi. Perfektne vyzerajú napríklad makovice, žalude alebo šípky. Z kvetín vyberajte napríklad chryzantémy, papuľky a mečíky, ktoré pekne doplnia potrebné brečtanové vetvičky alebo dekorácie z mäty a eukalyptu.

Zimná svadba

Zimnú svadbu krásne dokreslia decentné biele kvety, kvety v jemných pastelových farbách alebo naopak kontrastné červené tóny. Nádherne sa budú vynímať exotické kálie, orchidey alebo ľalie a, samozrejme, obľúbené ruže. Ako dekoráciu odporúčame šišky alebo vetvičky ihličnanov, bodliaky alebo červené bobule a jemnú bielu bavlnu.

svadobná kytica

Zdroj: Shutterstock®

Svadobné kytice podľa tvaru

Najčastejším tvarom je guľatá svadobná kytica, ktorá je veľmi univerzálna a pasuje snáď ku všetkým strihom svadobných šiat alebo kostýmov. Ak ste vyššia, nechajte si uviazať kyticu s predĺženými stonkami. Nevesty menšieho rastu naopak s krátkymi stonkami. Okrúhle svadobné kytice vyzerajú pekne ako jednofarebné alebo v kombinácii dvoch kontrastných farieb.

Veľmi pekne vyzerá previsnutá svadobná kytica, ktorú nevesta nosí cez ruku. Pristane hlavne nevestám vyššej a plnšej postavy a hodí sa skôr pre luxusnejšie typy svadieb. Previsnuté kytice sa často dopĺňajú o dekoráciu z rôznych listov a stužiek. Vyzerajú nádherne v kombinácii s dlhou sukňou s vlečkou a závojom. Extravagantné kytice musíte prediskutovať s floristkou na základe jej možností. Výrazné kytice sa hodia ku krátkym šatám s čipkou netypického strihu alebo naopak originálne kontrastujú s jednoduchými splývajúcimi svadobnými šatami.

Kto všetko má na svadbe kyticu?

Vedľa nevesty, ktorej kytica je, samozrejme, najväčšia a najvýraznejšia, spravidla kyticu dostávajú aj mamičky snúbencov a svedkyňa alebo družičky nevesty. Družičky si prípadne ozdobia zápästie kvetinovým náramkom alebo si zapletú venček do vlasov. So svadobnou kyticou sa tiež ladí celá kvetinová výzdoba, teda kvety na stoloch, na svadobnej bráne, v interiéri alebo exteriéri, v ktorom sa obrad a následná oslava koná. Kvety využite aj na výzdobu áut. Svadobnú kyticu a celkovú kvetinovú výzdobu prispôsobte nielen sezóne a typu svadby, ale hlavne tomu, čo sa vám najviac páči. Skúsená floristka zladí vašu predstavu so svojimi skúsenosťami a odporučí vám tú najvhodnejšiu možnosť.

Odporúčame: Trendy v zásnubných prsteňoch na rok 2020: Vyber si ten svoj

3 komentárov
Natália Hrušková

Natália Hrušková

17.12.2019 07:55

Super článok :-) ja som si vyberala kyticu podľa toho čo sa mi páči :-)

Vaše meno:

Alexandra Semanová

Alexandra Semanová

26.12.2019 12:26

Skvelý článok o tom, ako si správne vybrať svadobnú kyticu. Fakt poučný článok o tom, čo všetko je potrebné brať do úvahy, aby kytica bola krásna a správne vybraná.

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

16.02.2020 20:32

Rada som si prečítala

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE