Čo všetko obsahuje svadobný rozpočet? Zostavte si ho!

Koľko bude stáť svadba a na čom sa dá ušetriť? Skôr ako začnete panikáriť, zamyslite sa, čo všetko bude treba zaobstarať. Čo všetko obsahuje svadobný rozpočet? Pripravili sme pre vás praktický orientačný zoznam.

Nemáte predstavu, koľko stojí svadba a koľko vlastne bude stáť tá vaša? Napovie vám to pár základných položiek, ktoré každý svadobný rozpočet obsahuje. Pre ľahšiu orientáciu sme rozdelili položky do niekoľkých kategórií. Sami rozhodnite, do ktorej kategórie budete investovať väčšie či menšie sumy.

Príprava

Do tejto kategórie sa radia všetky položky, ktoré budete musieť zabezpečiť, objednať a tiež zaplatiť vopred. Objednať musíte svadobné oznámenia, prípadne pozvánky k slávnostnej tabuli, svadobné menu či svadobné obálky. Vopred musíte objednať tiež všetky kvety, dekoračné predmety a sladkosti v podobe svadobných tort, svadobných koláčikov a zákuskov do výslužiek. Nezabudnite započítať tiež svadobné obrúsky a krabičky.

Neprehliadni: Svadobné prípravy: 7 vecí, ktoré nepotrebuješ, ale chceš (veľmi)

svadobný rozpočet

Zdroj: Shutterstock®

Odevy a šperky

Ušitie alebo zapožičanie svadobných šiat a ďalších doplnkov bude nemalou investíciou. Požičiavať či kupovať bude nielen nevesta, ale aj ženích. Možnože partner má vhodný oblek, ktorý je vhodné použiť, takže túto položku nebudete musieť počítať. Tiež svadobné šperky môže mať nevesta z vlastných zdrojov, no pre niekoho je lákavé si pre svadobný deň nakúpiť nové šperky zo zlata alebo z bieleho zlata.

Nenahraditeľnou položkou sú snubné prstienky. Samozrejme, cena sa bude odrážať od vybraného materiálu. Okrem žltého zlata existujú tiež prstienky z bieleho zlata, z chirurgickej ocele alebo jednoduché strieborné snubné prstienky.

Výdavky spojené s miestom svadby

Ak sa bude svadba konať na úrade v úradný deň a v rámci úradných hodín, neplatí sa nič. Ak sa obrad bude konať na inom mieste, musíte zaplatiť poplatok. Ďalšou položkou, ktorá sa viaže k miestu, je prenájom daného miesta. Najčastejšie sa týka pamiatok, hradov alebo iných miest. Finančné čiastky sa väčšinou dozviete pri preskúmaní webových stránok vybranej pamiatky.

Foto a video

Ak máte v rodine alebo medzi priateľmi nejakého amatérskeho fotografa, ktorý vám zaistí dostatočnú kvalitu fotenia, budete mať o túto položku menej. U profesionálneho fotografa si vyberte počet fotografií, ktoré si necháte zhotoviť (počet pochopiteľne ovplyvňuje cenu služieb fotografa). Ďalej zvážte, ako dlho chcete mať fotografa k dispozícii. Profesionál môže nafotiť iba obrad alebo môže zdokumentovať celý svadobný deň, a to od príprav až po večernú zábavu. Podobne sa pozrite aj na ponuku svadobných kameramanov.

rozpočet na svadbu

Zdroj: Shutterstock®

Hostina

Najväčšiu položku celého rozpočtu bude tvoriť svadobná hostina, čiže slávnostný obed, pitie a bohatý rautový stôl. Opäť sa sumy veľmi líšia podľa vybraného sortimentu pitia a jedla.

Doprava a ubytovanie

Ak pôjdete vlastným osobným autom, opäť ušetríte. Počítať musíte len s dekoračnými predmetmi a so zástavkami. Mnohí volia v svadobný deň špeciálnu dopravu prenajatým vozidlom. Tým môže byť veterán, limuzína alebo napríklad svadobný koč. Niektorí si objednávajú tiež profesionálnu dopravu, ktorú využijú pri ceste na svadobný obrad a cestou z obradu na hostinu. Pri väčšej svadbe sa prenajíma autobus, vhodné je tiež zvážiť možnosť rozvážania svadobčanov po svadobnej zábave formou svadobnej taxi služby.

Ďalšiu špecifickú položku tvorí ubytovanie svadobčanov, ktoré môžete buď zaobstarať vďaka vlastným ubytovacím priestorom, alebo jednoducho prenajať niekoľko izieb v hoteli alebo v penzióne. Tieto základné položky vám vyskladajú základné finančné mantinely svadobného dňa.

Zaujme ťa: Svadba s malým rozpočtom: Ako zorganizovať svadbu snov?

0 komentárov
autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE