Ako zostaviť zoznam hostí na svadbu? Čo robiť, ak sa neviete zhodnúť?

Nie je svadba ako svadba. Hoci podľa etikety a sedliackeho rozumu má ísť o dni plné šťastia a životnej eufórie. Niekedy sa ale môže stať, že sa už pred konaním obradu objavia určité nezhody. Väčšinou ide o maličkosti, ktoré sú obyčajným stretom rôznych názorov na obligátne predsvadobné organizačné otázky. Čo robiť, keď sa neviete zhodnúť za zozname hostí? Poradíme vám, ako na to.

Koho na vlastnú svadbu pozvať? Otázka, ktorá vie poriadne zamotať hlavu aj tomu najzohratejšiemu páru. Hoci sa zo svojej podstaty neradí k neriešiteľným problémom, dokáže napáchať veľa nepríjemností. Predstavy o zložení osadenstva svadby sa môžu zásadne líšiť. Mužom sa totiž obvykle páčia svadby decentné, v najužšom kruhu rodiny. Ženy väčšinou mávajú iné predstavy.

Ako predísť zbytočným hádkam?

Odpoveď je jednoduchá. Svadobného koordinátora prizvite k spoločnému stolu okamžite, ako zistíte, že sú vaše predstavy vycentrované v úplne iných dimenziách a ľudovo povedané – spoločné vízie majú trhliny. Koordinátor automaticky naskočí do úlohy mediátora, ktorý dokáže nezávisle poradiť a nájsť prijateľné riešenie. Hneď v úvode je nutné podotknúť, že bez kompromisu to nepôjde.

Odporúčame: Ktoré dekorácie kúpiť a ktoré požičať? S našimi tipmi budeš mať jasno

plánovač svadby

Zdroj: Shutterstock®

Aký kľúč pre výber svadobčanov zvoliť?

Najdôležitejšie je vzájomne si načúvať. Keď nevesta túži po svadbe so stovkou hostí a partner by sa rád ženil len so svedkami, bude dohoda zložitejšia. Odborníci z radov psychológov sa zhodujú, že človek sa často zubami nechtami drží predstavy, ktorá je mu vštepovaná rodinou, alebo ju podvedome získal už v detstve a má strach z nej ustúpiť. Nevie si totiž dosť dobre predstaviť, ako by svadba v inom prevedení vyzerala.

Určite si priority

Zastavte sa a povedzte si nahlas, čo od svadby čakáte. Má byť váš deň D akousi show pre rodinu alebo sa priebeh dňa má páčiť predovšetkým vám? Najlepší spôsob, ako sa zavďačiť všetkým, je spojiť tieto dva elementy dohromady. Nie vždy sa to však podarí.

svadba

Zdroj: Shutterstock®

Ako z toho von?

Než začnete tvoriť zoznam pozvaných hostí, vytýčte si body, ktoré jednotlivo budete spájať do celku. Napríklad body: najužšia rodina, príbuzenstvo, priatelia, známi, kolegovia, susedia a iní. Zoraďte vzniknuté skupiny podľa dôležitosti na pomyselnej stupnici a dohodnite sa, ktoré v prípade, že počet hostí bude presahovať hranicu znesiteľnosti, vyškrtnete. Postup býva obľúbený pre svoju transparentnosť a spravodlivosť. Nestane sa tak, že by bol na svadbe prítomný jeden švagor a druhý nie, obdobná je situácia, čo sa týka priateľov alebo kolegov. Nemôže sa tak stať, že by sa nepozvaný na pozvaného hneval alebo urazil.

Oslavujte na dvakrát

Keď ani takto nedôjdete k zhode, ponechajte všetko na náhodu a o kontroverzných menách jednoducho losujte. Ak sa vám los javí ako zlé riešenie, poslednou záchranou je svadba na dvakrát. Ide o čoraz obľúbenejší koncept poňatia osláv vstupu do manželstva, kedy sa tradičného svadobného dňa s obradom, hostinou a after party zúčastňuje len najužšia rodina do zhruba tridsiatich osôb. V inom (neskoršom) termíne sú následne na neformálne stretnutie pozvaní priatelia a ostatní hostia, ktorí si svadobný obrad pozrú s manželmi zo záznamu, a to formou komentovanej videoprezentácie. Program je vhodné doplniť nenúteným rautom, grilovaním, piknikom, hudbou a voľnou zábavou.

Neprehliadni: 5 tradičných vecí pre nevestu: Aký majú význam?

5 komentárov
Natália Hrušková

Natália Hrušková

19.12.2019 09:52

Ja to už mám za sebou...

Vaše meno:

Alžbeta Neuschlová

Alžbeta Neuschlová

23.12.2019 10:01

Zoznam hostí je často kameňom úrazu

Vaše meno:

Alexandra Semanová

Alexandra Semanová

25.12.2019 18:35

Neskutočne užitočný a praktický článok o tom, ako zostaviť zoznam hostí na svadbu a čo robiť, ak sa budúci manželia nevedia zhodnúť.

Vaše meno:

Alexandra Semanová

Alexandra Semanová

25.12.2019 18:35

Neskutočne užitočný a praktický článok o tom, ako zostaviť zoznam hostí na svadbu a čo robiť, ak sa budúci manželia nevedia zhodnúť.

Vaše meno:

Alexandra Semanová

Alexandra Semanová

25.12.2019 18:41

Neskutočne užitočný a praktický článok o tom, ako zostaviť zoznam hostí na svadbu a čo robiť v prípade, ak sa budúci manželia nevedia zhodnúť.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE